Kush është Vadim Krasikov, vrasësi gjakftohtë që Putin kërkon të dalë nga burgu në Gjermani?

Vadim Krasikov / Fotokolazh i PS / Profimedia

Emri i Vadim Krasikov është shfaqur disa herë në javët e fundit në lidhje me një shkëmbim të mundshëm të të burgosurve midis Rusisë dhe vendeve perëndimore. Bashkëpunëtorët e liderit të opozitës ruse Aleksei Navalny njoftoi dje se pak para vdekjes së Alekseut po zhvilloheshin negociatat për ta shkëmbyer me një rus të burgosur në Gjermani.

Ai i burgosur rus është Krasikov. Sipas Maria Pevchik, një nga ndihmësit më të afërt të Navalny, ai dhe dy shtetasit amerikanë të ndaluar në Rusi do të shkëmbenin me Krasikov. Pretendimet e saj ende nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur dhe ajo nuk ka ofruar asnjë provë për të mbështetur pretendimet.

Në fillim të këtij muaji, presidenti rus Vladimir Putin nënkuptoi në një intervistë me ish-prezantuesin e Fox News, Tucker Carlson, se reporteri i Wall Street Journal, Evan Gershkovich, i arrestuar në Rusi me akuza për spiunazh, mund të ishte një zëvendësues për Krasikov.

Edhe pse Putin nuk e identifikoi atë me emër, përgjithësisht kuptohet se "patrioti" rus që ai tha se po vuan dënimin e përjetshëm për "likuidimin e banditëve" në "një nga kryeqytetet evropiane" është Krasikov. Associated Press.

Krasikov po vuan dënimin e përjetshëm në Gjermani për vrasjen në Berlin të vitit 2019 të Zelimkhan "Tornike" Kangoshvili, një shtetas gjeorgjian me origjinë çeçene, i cili luftoi kundër trupave ruse në Çeçeni dhe më vonë kërkoi azil në Gjermani.

Krasikov u dënua në 2021. Gjyqtarët gjermanë thanë se ai veproi me urdhër të autoriteteve ruse, të cilat i dhanë atij një identitet të rremë, pasaportë dhe fonde për të kryer vrasjen. Vrasja dhe dënimi i mëvonshëm shkaktuan një grindje të madhe diplomatike midis Rusisë dhe Gjermanisë, duke përfshirë dëbimet diplomatike.

Dëshmitë e shqyrtuara nga gjykata, duke përfshirë materialin e zbuluar nga faqja hetimore Bellingket, treguan se Krasikov ishte i punësuar nga një agjenci ruse sigurie dhe me gjasë iu kërkua të kryente vrasjen në vitin 2019, tha gjyqtari Olaf Arnoldi.

Krasikov dhe përfaqësuesit e tij ligjorë kundërshtuan fajësinë e tij në vrasje dhe madje vunë në dyshim identitetin e tij. Krasikov tha në fillim të gjyqit se ai ishte identifikuar gabimisht dhe se ai kishte lindur në Rusi në 1970, jo në Kazakistan në 1965.

Arnoldi tha se një muaj para vrasjes, autoritetet ruse i lëshuan Krasikovit një pasaportë false me pseudonimin Vadim Sokolov, të cilën ai e përdori për të udhëtuar në Berlin, ku e qëlloi viktimën disa herë në shpinë me një pistoletë pranë parkut Kleiner Tiergarten të Berlinit.

Dëshmitarët panë të dyshuarin të hidhte një biçikletë, një armë dhe një parukë të gjatë dhe të errët në një lumë dhe lajmëruan policinë, e cila e arrestoi shpejt para se të ikte me një skuter elektrik. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i quajti akuzat për përfshirjen ruse në vrasjen e Berlinit "absolutisht të pabaza".

Sipas Bellingkett, Krasikov ka lindur në vitin 1965 në Kazakistanin e sotëm, në atë kohë pjesë e Bashkimit Sovjetik. Bellingkett pretendon se Krasikov ka punuar për FSB-në, shërbimin e sigurimit shtetëror të Rusisë. Arnoldi vuri në dukje se Krasikov ishte i martuar dy herë dhe ishte baba i tre fëmijëve.

Arnoldi shtoi se Krasikov nuk kishte asnjë dënim të mëparshëm, por të dhënat zyrtare tregojnë se ai kërkohej nga autoritetet ruse për vrasjen e një biznesmeni në Moskë në vitin 2013. Çështja u pushua në vitin 2015.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës