Kush ishte Robert Oppenheimer, "babai" i bombës atomike: "Unë bëhem Vdekja, shkatërrues i botëve"

Foto: Profimedia

Në botën e industrisë së filmit në vitin e kaluar, vetëm tajfuni rozë i quajtur "Barbie" arriti të tërheqë më shumë vëmendje sesa kryevepra për "babain" e bombës atomike nga regjisori Christopher Nolan, shkruan serbisht. "Euronews".

Filmi "Openheimer" bazohet në librin American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Opheimer”, i cili fitoi çmimin Pulitzer, shkruar nga Kai Baird dhe i ndjeri Martin J. Sherwin.

Por kush është në të vërtetë Robert Oppenheimer?

Robert Oppenheimer lindi në Nju Jork më 22 prill 1904. Prindërit e tij ishin hebrenj, me origjinë nga Gjermania, të cilët emigruan në Amerikë në fund të shekullit të 19-të. Familja fitoi pasuri të madhe në Nju Jork, ndaj Robertit të ri iu dha mundësia të studionte kiminë në Harvard.

Robert Oppenheimer Foto: Everett / Profimedia

Më vonë, ai filloi të përqëndrohet në fizikë dhe pas studimeve universitare, ai vazhdoi shkollimin e tij në Kembrixh dhe në Universitetin e Göttingen në Gjermani. Ai ishte student i Max Lindur, një nga fizikantët kryesorë në fushën e mekanikës kuantike dhe një mik i emrave të mëdhenj si Werner Heisenberg, Wolfgang Pauli dhe Paul Dirac.

Ai mori doktoraturën në Göttingen në vitin 1927, kur ishte vetëm 23 vjeç. Pas studimeve, ai u bë një fizikant i suksesshëm, i cili punoi në shumë universitete në Evropë dhe Amerikë përkrah emrave të mëdhenj të fushës së fizikës, si Albert Einstein.

Në vitet 1930, Oppenheimer u bë i vetëdijshëm për kërcënimin nga Gjermania naziste dhe pas vitit 1934, ai la mënjanë tre për qind të pagës së tij për të ndihmuar fizikantët gjermanë të largoheshin nga vendi. Ai ishte i lidhur edhe me mendimtarët komunistë, prandaj ai kishte një dosje në Byronë Federale të Hetimit të SHBA.

Robert Oppenheimer Foto: Foto 12 / Alamy / Alamy / Profimedia

Periudha më e rëndësishme në jetën e tij filloi më 9 tetor 1941, kur presidenti i atëhershëm Franklin D. Roosevelt filloi programin e zhvillimit të bombës atomike dy muaj përpara se Shtetet e Bashkuara të hynin në Luftën e Dytë Botërore. Në shtator të vitit të ardhshëm, Oppenheimer iu bashkua të ashtuquajturit Projekti Manhattan dhe u gjend në krye të ekipit të shkencëtarëve që zhvillonin bombën atomike në Los Alamos.

Shpërthimi i parë bërthamor ndodhi më 16 korrik 1945, në të cilin ai dha emrin "Triniteti", sipas një vargu nga teksti sanskrit. "Bhagavad Gita" me të cilën në fakt ishte i fiksuar.

Ai ishte i intriguar nga misticizmi dhe lexonte tekste të lashta indiane, kështu që deklarata e tij e famshme u mor nga i njëjti burim. "Unë bëhem Vdekje, shkatërrues i botëve."

Albert Einstein dhe Robert Oppenheimer Foto: akg-images / akg-images / Profimedia

Oppenheimer shpejt u bë i vetëdijshëm për seriozitetin e asaj që kishte krijuar. Vetëm një muaj më vonë, bomba atomike u hodhën në qytetet japoneze të Hiroshima dhe Nagasaki, duke vrarë midis 129.000 dhe 226.000 njerëz. Kjo ngjarje tragjike historike e bëri të njohur në të gjithë botën, ndërsa është intervistuar edhe për revistën “Life”.

Ai vazhdoi të punojë si konsulent i qeverisë amerikane për armët bërthamore, por vazhdimisht paralajmëroi për fuqinë e tyre shkatërruese. Në një fjalim të vitit 1953, ai krahasoi aftësitë bërthamore të Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik si "dy akrepa në një shishe, secili prej të cilëve mund të vrasë tjetrin me çmimin e jetës së vet".

Pas atij fjalimi, administratori i Komisionit të Energjisë Atomike Louis Strauss i tha Oppenheimer se leja e tij e sigurisë ishte revokuar dhe i kërkoi të jepte dorëheqjen.

Shkencëtari e refuzoi këtë kërkesë dhe këmbënguli të mbrohej, por në seancën publike ai e humbi çështjen dhe përjetoi poshtërim të madh. Shumë burime thonë se ai nuk u shërua kurrë nga kjo ngjarje.

Robert Oppenheimer Foto: akg-images / akg-images / Profimedia

Më vonë pati përpjekje për të rikthyer dinjitetin e tij të humbur, dhe në 1963 Lyndon B. Johnson ia dha atë Çmimi Enrico Fermi, çmimi më i lartë shkencor i dhënë nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Oppenheimer, i cili ishte një duhanpirës i rëndë, vdiq nga kanceri i fytit në shtëpinë e tij në Princeton në shkurt 1967.

Nga rruga, roli i Oppenheimer në filmin me të njëjtin emër iu besua aktorit irlandez Killian Murphy, i cili, duke u përgatitur për këtë detyrë madhështore, anashkalonte vaktet dhe hante vetëm një bajame në ditë, për të humbur peshë dhe për t'u dukur më shumë si shkencëtari që jetonte me alkool dhe cigare.

Cillian Murphy Foto: LANDMARK MEDIA / Alamy / Alamy / Profimedia

Në një nga intervistat, Murphy e quajti shkencëtarin "kontradiktor" dhe "kompleks".

"Unë mendoj se ai besonte se do të ishte arma për t'i dhënë fund të gjitha luftërave." Ai mendonte se posedimi i bombës do t'i motivonte vendet për të krijuar një lloj qeverisjeje bërthamore botërore. Ishte naiv”, tha aktori.

Cillian Murphy Foto: UNIVERSAL / Planet / Profimedia

 

Filmi që të gjithë e prisnin: Cillian Murphy hante një bajame në ditë për të qenë një Oppenheimer më bindës

"Barbie" thyen rekorde: Fitoi 155 milionë dollarë, dyfishi i 80 milionë dollarëve të Oppenheimer

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës