Cilat vende e kanë njohur shtetin palestinez?

Protesta në mbështetje të Palestinës/ Foto: EPA-EFE/ANDRE PAIN

Pothuajse tre të katërtat e vendeve të botës e kanë njohur shtetin e Palestinës, i cili u shpall nga lidershipi palestinez në mërgim më shumë se 35 vjet më parë, ndërsa sot Spanja, Irlanda dhe Norvegjia vendosën të ndjekin shembullin.

Lufta shtatë mujore midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës, e shkaktuar nga një sulm brutal terrorist në territorin izraelit më 7 tetor, ka ripërtërirë thirrjet për njohjen e një shteti palestinez.

Sipas Autoritetit Palestinez, 142 vende nga 193 shtete anëtare të OKB-së e kanë njohur Palestinën.

Katër vende të Karaibeve (Xhamajka, Trinidad dhe Tobago, Barbados dhe Bahamas) janë vendet e fundit që i janë bashkuar listës, e cila nuk përfshin shumicën e vendeve të Evropës Perëndimore dhe Amerikës së Veriut, Australisë dhe Japonisë.

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia njoftuan sot se do të njohin shtetin e Palestinës nga 28 maji.

Muajin e kaluar, SHBA përdori të drejtën e vetos në Këshillin e Sigurimit të OKB-së për të bllokuar një rezolutë që do ta shpallte Palestinën një anëtare të plotë të organizatës ndërkombëtare.

Më 15 nëntor 1988, pak muaj pas fillimit të intifadës së parë, udhëheqësi i Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO), Jaser Arafat, shpalli "krijimin e Shtetit të Palestinës" me Jerusalemin si kryeqytet. Pak minuta më vonë, Algjeria ishte e para që njohu zyrtarisht shtetin e ri.

Një javë më vonë, dyzet vende, përfshirë Kinën, Indinë, Turqinë dhe shumicën e vendeve arabe, morën të njëjtin hap. Pothuajse të gjitha vendet e kontinentit afrikan dhe blloku sovjetik pasojnë.

Gjatë viteve 2010 dhe 2011, Palestina u njoh nga shumica e vendeve të Amerikës së Jugut.

Nën presidencën e pasuesit të Arafatit, Mahmud Abbas, Autoriteti Palestinez, i krijuar nga Marrëveshja e Oslos (1993), filloi një ofensivë diplomatike në institucionet ndërkombëtare.

UNESCO hapi rrugën duke pranuar Palestinën si një anëtare të plotë në tetor 2011.

Në një votim historik në nëntor 2012, Palestinës iu dha statusi i vëzhguesit në Kombet e Bashkuara, i cili, në mungesë të statusit të anëtarit me votim të plotë, i dha asaj akses në agjencitë e OKB-së dhe traktatet ndërkombëtare.

Në vitin 2015, palestinezët do t'i bashkohen Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), e cila do të lejojë hetimet për operacionet ushtarake izraelite në territorin palestinez. Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli e dënuan vendimin.

Në vitin 2014, Suedia u bë anëtarja e parë e BE-së që njohu shtetin e Palestinës. Republika Çeke, Hungaria, Polonia, Bullgaria, Rumania dhe Qiproja, si pjesë e bllokut të atëhershëm sovjetik, e bënë këtë shumë kohë përpara se të hynin në Bashkimin Evropian.

Vendimi suedez, i shpallur në një kohë kur përpjekjet për të zgjidhur konfliktin izraelito-palestinez duket se janë në një ngërç të plotë, ka çuar në vite të tëra marrëdhëniesh të trazuara me Izraelin.

Spanja, Irlanda dhe Norvegjia vendosën sot të ndjekin hapat e Suedisë, ndërsa vendet e tjera perëndimore besojnë prej kohësh se njohja zyrtare e shtetit palestinez duhet të jetë rezultat i procesit të paqes me Izraelin.

Malta dhe Sllovenia kanë shpallur njohjen e Palestinës dhe një synim të tillë e ka paralajmëruar edhe Australia.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës