Cilët janë tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të?

Tërmeti Turqi/ Foto: Depo Photos/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Një tërmet me intensitet 7,8 të shkallës Rihter goditi dje Turqinë dhe Sirinë, duke vrarë të paktën 4.000 njerëz në të dy vendet. Numri i të vdekurve pritet të vazhdojë të rritet pasi ekipet e shpëtimit kryejnë operacione në mot të keq, temperatura të ftohta dhe borë për të nxjerrë njerëzit e varrosur nën rrënoja.

Disa nga tërmetet më vdekjeprurëse në botë që nga viti 2000:

22 qershor 2022: Një tërmet me magnitudë 6,1 vret më shumë se 1.100 njerëz në Afganistan.

14 gusht 2021: Një tërmet me magnitudë 7,2 vret më shumë se 2.200 njerëz në Haiti.

28 shtator 2018: Tërmeti me magnitudë 7,5 ballë në Indonezi – 4.300 të vdekur.

25 Prill 2015: Në Nepal, më shumë se 8.800 njerëz vdiqën në një tërmet 7,8 ballë.

11 mars 2011: Një tërmet me magnitudë 9 në brigjet veriore të Japonisë shkakton një cunami që vret afro 20.000 njerëz.

12 janar 2010: Një tërmet me magnitudë 7 në Haiti vrau rreth 316.000 njerëz, sipas vlerësimeve të qeverisë.

12 maj 2008: Një tërmet me magnitudë 7,9 goditi provincën Sichuan të Kinës qendrore, duke vrarë më shumë se 87.500 njerëz.

26 maj 2006: Më shumë se 5.700 njerëz humbën jetën pasi një tërmet me magnitudë 6,3 goditi ishullin indonezian Java.

8 tetor 2005: Një tërmet me magnitudë 7,6 vret më shumë se 80.000 njerëz në Kashmir të Pakistanit.

28 Mars 2005: Tërmeti me magnitudë 8,6 në Sumatrën e Veriut, Indonezi – rreth 1.300 të vdekur.

26 dhjetor 2004: Valët e cunamit në Oqeanin Indian të shkaktuara nga një tërmet me magnitudë 9,1 në Indonezi vranë 230.000 njerëz në dhjetëra vende.

26 dhjetor 2003: Një tërmet me magnitudë 6,6 në Iranin juglindor vret 50.000 persona.

21 maj 2003: Më shumë se 2.200 njerëz vdiqën në një tërmet 6,8 ballë në Algjeri.

26 janar 2001: Një tërmet me magnitudë 7,7 godet shtetin indian të Gujarat, duke vrarë 20.000 njerëz.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës