VIDEO: Kush janë kapuçët e zinj dhe kush janë ata - në mesin e 11 të arrestuarve janë dy të mitur

Oliver Spasovski, Dimitar Apasiev, Dragan Kovacki / Foto: SP. arkiv, EPA / Kolazh: PS.
Oliver Spasovski, Dimitar Apasiev, Dragan Kovacki / Foto: SP. arkiv, EPA / Kolazh: PS.

Ministria e Punëve të Brendshme po kryen hetime ndaj organizatorëve të protestave, të cilat edhe pse u shpallën paqësore dhe dinjitoze, u përshkallëzuan dhe kulmuan me dhunë ndaj punonjësve të policisë dhe vandalizëm ndaj godinës së legjislativit, qeverisë dhe Ministrisë së Jashtme. . Nga regjistrimet rezulton se punonjësit e policisë të cilët sigurojnë asamblenë janë sulmuar vazhdimisht nga persona të maskuar me kapuç dhe bluza, të cilët kanë hedhur vezë, pllaka bekaton dhe sende të tjera në Kuvend.

Vetëm 11 persona nga turma përfunduan në komisariat mbrëmë, dhe 47 punonjës policie në spital, dy prej të cilëve me lëndime të rënda janë trajtuar në Klinikën e Neurokirurgjisë.

- Dy nga 11 të arrestuarit janë të mitur. Kushdo që godet polici apo institucion do të dënohet rëndë, vendosi ministri Spasovski, i cili nuk deshi të zbulojë më shumë informacione para gazetarëve për organizatorët e sjelljes së dhunshme dhe vandaliste që i ngjan sulmit në kuvend të 27 prillit 2017. .

- Kemi më shumë informacion. Një strukturë e tërë merret me këtë pjesë. Një shtab i tërë është ngritur për të hetuar grupin. Ju e dini më së miri se cilët janë ata që organizojnë protestat dhe bëjnë thirrje për dhunë. Nuk është sekret. Ne e dimë se kush janë organizatorët e protestave, kjo është pjesë e hetimeve dhe kjo është ajo që po bëhet dhe ato detaje do të bëhen të ditura shtesë, theksoi ministri Spasovski.

protesta shkupi propozim francez vmro dpmne u largua
Protesta kundër propozimit francez / Shkup,
Korrik 2022 / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Ai i ka dalë me një akuzë të drejtpërdrejtë Deputeti i VMRO-DPMNE-së Dragan Kovacki:

- Dhuna para Kuvendit është vepër e instalimeve policore të LSDM-së dhe Oliver Spasovskit. Kjo nuk është punë e popullit, as e VMRO-DPMNE-së, por e instalimeve policore të pushtetit, të cilët duke shkaktuar incidente dhe përshkallëzime duan që tradhtia të kalojë shpejt. Këtë, në fakt, dje e ka bërë të ditur Kovaçevski, i cili publikisht e ka bërë të ditur skenarin e djeshëm të dhunës. Pion Kovaçevski duhet t'i përgjigjet opinionit maqedonas nëse pas personave të akuzuar për dhunë qëndrojnë Spasovski dhe Zeçeviq. Është e qartë se ata nuk janë të mirë për punë, por për këtë janë ekspert për manipulime dhe sabotazhe, tha Kovacki.

Ai i bëri edhe disa pyetje kryeministrit dhe LSDM-së, duke e lidhur veprimin e grupit të dhunshëm me grabitjen e fundit të kazermës së magazinës së policisë në Ohër nga ku, sipas Prokuroria  pastaj u vodhën gaz lotsjellës, bomba shokuese dhe sende të tjera që ishin planifikuar për shpenzim.

- Nga erdhën personat me bombat shokuese fantazmë që u hodhën në Parlament? Kujt i është grabitur magazina një muaj më parë në mes të kazermës në Ohër dhe i janë vjedhur bomba shokuese? Kush bëri stërvitje në 7 maj me të infiltruarit e protestës? Nga e dinin Spasovski dhe Kovaçevski se protestat e paralajmëruara do të ishin të dhunshme dhe kush ishin personat që e pritën kolonën e njerëzve para MPJ-së që po lëvizte drejt Kuvendit? Mbi bazën e cilit nen të Aktit apo Urdhëresës, policia godet me shkelma një personi të shtrirë në tokë? Në bazë të cilit nen të ligjit apo rregullores policia arreston një të mitur, e prangos, e fut në furgonin e policisë dhe e çon në komisariat? Pasi të infiltruarit e kishin mbaruar punën dhe ishin tërhequr, kush autorizoi përdorimin e forcës joproporcionale nga ana e policisë ndaj djemve të zhveshur?, pyeti Kovacki dhe kërkoi përgjegjësi nga Spasovski dhe zyrtarët që tejkaluan kompetencat e tyre në protestën e mbrëmshme.

Për këto akuza LSDM-ja ka dërguar reagim nga deputeti dhe anëtari i KI-së së VMRO-DPMNE-së, Dragan Kovacki:

- Tokmu Kovacki është një dezertor nga ushtria që zgjodhi t'i shërbejë shkatërrimeve të Hristijan Mickoski. Në vend të përhapjes së lajmeve të rreme, a duhet të përgjigjet Kovacki nëse është koordinator i ish-pjesëtarëve të njësisë Volci që drejtuan dhunën e mbrëmshme, në përpjekje për të shkaktuar një përsëritje të 27 prillit? LSDM-ja, institucionet bashkë me qytetarët nuk do të lejojnë sjelljet dhe skenarët e dhunshëm të VMRO-DPMNE-së dhe Levicës të rrezikojnë shtetin, njofton LSDM.

protesta shkupi propozim francez vmro dpmne u largua
Protesta kundër propozimit francez / Shkup,
Korrik 2022 / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Spasovski sërish i vlerësoi ata punonjësit e policisë dhe i falënderoi për guximin dhe heroizmin e tyre në mbrojtje të rendit, paqes dhe sigurisë së qytetarëve.

-Tridhjetë persona të maskuar me kapuç në kokë e shkaktojnë gjithë këtë rrëmujë dhe sulm ndaj institucioneve dhe sulm ndaj policëve, natyrisht qëndrimi profesional i policisë maqedonase reflektohet në faktin se është intervenuar vetëm tek ata që kanë sulmuar dhe të lënduar policët, nuk ka asnjë qytetar të lënduar në protesta dhe janë ndaluar vetëm ata që kanë sulmuar fizik dhe kanë shkaktuar dëme materiale, theksoi Spasovski.

protesta shkupi propozim francez vmro dpmne u largua
Protesta kundër propozimit francez / Shkup,
Korrik 2022 / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Aude LSDM Në një deklaratë të mëngjesit të sotëm, ata dënuan dhunën e protestës, e cila, sipas partisë në pushtet, ishte “organizuar nga VMRO-DPMNE dhe partneri i tyre, partia e Majtë pro-ruse”.

- Mbrëmë, opinioni ishte dëshmitar se si banditët me kapuç sulmuan policët, hodhën lëngje të ndezshme, gjuajtën me gurë pjesëtarët e policisë maqedonase dhe tentuan të hyjnë me forcë në Kuvend. Skena të ngjashme kanë ndodhur të enjten e përgjakshme, më 27 prill 2017 dhe të gjithë e dinë se çfarë do të thotë. Pas trazirave të mbrëmshme, përgjegjësia duhet të vij nga autorët, por edhe nga organizatorët dhe nxitësit e dhunës, njofton LSDM.

protesta shkupi propozim francez vmro dpmne u largua
Protesta kundër propozimit francez / Shkup,
Korrik 2022 / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

E ashtuquajtura e Majtë, përmes një komunikate, ka akuzuar Spasovskin dhe qeverinë e LSDM-së dhe BDI-së për dhunën e mbrëmshme në protesta.

- Qeveria e SDS-së dhe BDI-së sonte treguan në tërësi se si manipulojnë dhe demonstrojnë dhunë ndaj njerëzve të thjeshtë. Ministri Spasovski padyshim e kuptoi skenarin e tij se do të ndodhin skena radikale - vetëm për arrestimin e qytetarëve të pafajshëm. Duke mos përfillur as qytetarët e as policinë, Spasovski i rrezikoi të gjithë - vetëm për t'i treguar mijëra qytetarë që protestojnë me dinjitet si banditë. E majta paralajmëroi më parë se qeveria do të hedhë provokatorë me fantazmë, për të arrestuar qytetarët dhe për të zbutur revoltën në popull, tha e majta.

Përmbledhje e trazirave të djeshme para Kuvendit

Policia ka arrestuar dje 11 persona për shkak të trazirave para kuvendit. Ndaj protestuesve, policia nuk ka përdorur as mjete piroteknike dhe as kimike për të shpërbërë turmën, theksoi MPB, duke shtuar se gjatë protestave janë lënduar 47 policë, 11 prej tyre me lëndime më të rënda dhe dy me lëndime të rënda. lëndimet.

- Nga protestuesit janë vërejtur disa shkelje të rendit dhe qetësisë publike, të cilët kanë gjuajtur gurë, vezë, sende hekuri, pllaka bekaton, molotov, tabela trafiku, kosha plehrash dhe mjete piroteknike, si në godina ashtu edhe në drejtim të punonjësve të policisë që kryenin detyrën zyrtare. veprime për sigurimin e institucioneve shtetërore, thekson Ministria.

Si rezultat, dëmtime të dritareve dhe fasadave janë raportuar në të tri objektet: Qeveria, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut. Përveç kësaj, demonstruesit thyen 16 mburoja të policisë, disa helmeta mbrojtëse policore dhe lidhje radio, si dhe u dëmtua një shtëpi e policisë para Kuvendit dhe një automjet policie.

protesta shkupi propozim francez vmro dpmne u largua
Protesta kundër propozimit francez / Shkup,
Korrik 2022 / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Ministria e Brendshme merr masa për zbardhjen e rastit dhe apelon organizatorët e protestave dhe qytetarët që të tregojnë kapacitete demokratike, për t'i bërë protestat paqësore dhe demokratike, për të ruajtur rendin, paqen dhe sigurinë.

Ai gjithashtu dënoi dhunën kryeministri Dimitar Kovaçevski, Presidenti Stevo Pendarovski si dhe Kryetari i Kuvendit Talat Jaffery i cili ka postuar edhe një video mëngjesin e sotëm në profilin e tij në Facebook, ku shihet dëmi i shkaktuar në Legjislativ.

protesta shkupi propozim francez vmro dpmne u largua
Protesta kundër propozimit francez / Shkup,
Korrik 2022 / EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Për sonte në orën 19 janë paralajmëruar protesta të reja kundër propozimit francez nën moton “Ultimate, no thanks” përgjatë rrugës së Kuvendit të Qeverisë, MPJ. Qeveria e dorëzoi propozimin francez në Parlament.

Video e ditës