Nëse vizitoni Suedinë dhe e bëni këtë, do të shpërthejë një skandal

Foto: Rawpixel

Dhe ndërsa duke hequr këpucët kur shkon për të vizituar është diçka për të cilën maqedonasit vazhdimisht debatojnë - disa pretendojnë se është një kulturë bazë, ndërsa të tjerë thonë se është çështje e primitivizmit klasik, ka vende në Evropë dhe në botë ku kjo është një praktikë e detyrueshme.

Në Maqedoni, dikush mund t'ju këshillojë ose të shikojë shtrembër nëse nuk i hiqni këpucët dhe ata e praktikojnë këtë në shtëpitë e tyre, por është një vend në veri të Evropës ku do të ishte një skandal i vërtetë nëse do ta bënit 't. Me siguri do t'ju tingëllojë e pabesueshme, por bëhet fjalë Suedi!

Nëse jeni të ftuar në shtëpinë e Suedez, duhet ta dini këtë heqja e këpucëve është e detyrueshme. Është diçka për të cilën shumë suedezë ose ata që janë vendosur atje paralajmërojnë në bloget e tyre ose referojnë ata që nuk i njohin këto zakone.

Kjo, besoni apo jo, vlen edhe kur jeni të ftuar një darkë zyrtare ose një festë në banesën e dikujt tjetër. Rregulli për heqjen e këpucëve vazhdon të zbatohet, pavarësisht se sa e veshur mund të jeni me një fustan zyrtar dhe është dimër dhe dyshemeja është e ftohtë.

Prandaj, sapo të kaloni pragun e një apartamenti ose shtëpie të një familjeje suedeze, hiqni këpucët dhe vendosini me kujdes. rafti praktik i këpucëve të cilën e ka çdo shtëpi në këtë vend skandinav.

Suedezët jo vetëm që i heqin këpucët në shtëpi, por kështu ndodh shpesh në kopshte e shkolla, në palestra, e ndonjëherë edhe në disa zyra mjekësh, sallone bukurie... Shumë suedezë edhe në punë kanë një palë këpucë rezervë që i veshin. gjatë punës.zyre. Arsyeja kryesore është niveli më i lartë i higjienës dhe komoditeti më i madh, do t’ju ​​thonë suedezët, por sigurisht që është edhe një zakon i rrënjosur thellë që daton prej dekadash, shkruan portali “Thenewbieguide.se”.

Suedia në 1936 themeluar inspektimi i banesave si pjesë e bordit për mbrojtjen e shëndetit përgjegjësia e të cilit ishte t'i bënte suedezët të harronin zakonet jo të shëndetshme të jetesës si mbipopullimi, hapësirat e pista të jetesës dhe veshja e këpucëve në ambiente të mbyllura dhe të fitonin zakone më të mira në lidhje me pastërtinë, mirëmbajtjen e banjove, ajrosjen... Kjo në vitet 1930 çoi në aplikimin e gjerë të një një seri rregullash, duke përfshirë heqjen e këpucëve dhe lënien e tyre në hyrje të shtëpisë.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës