Kur rritet euroskepticizmi, rritet edhe nacionalizmi

Partitë nga blloku politik shqiptar po i kthejnë në qarkullim mesazhet dhe manifestimet nacionaliste, pavarësisht reagimeve jo vetëm të qytetarëve por edhe të politikanëve nga kampusi maqedonas. Reagimet pas njoftimit të kryetarit të Komunës së Tetovës dhe kryetarit të Besës, Bilal Kasami, se Tetova është kryeqyteti shqiptar në Maqedoninë e Veriut, me të cilin ka pritur nesër në mbrëmje kryetarët shqiptarë nga Kosova, kolegu i tij nga Kërçova, Fatmir Dehari nga BDI. shënon 10 vjet kryetar komune me Kërçovën, me manifestimin “10 vjet krenari – ora historike e Kërçovës nën sundimin shqiptar”.

Gazetari dhe analisti Isen Saliu beson se shpërthimet nacionaliste të Kasamit dhe Deharit janë pasojë e drejtpërdrejtë e retorikës nacionaliste të opozitës maqedonase, gjegjësisht e mbështetjes së madhe që ajo retorikë gjen tek publiku maqedonas dhe tek votuesit maqedonas, nëse sondazhet janë. të besohet.

“Gjithashtu, dihet përgjithësisht jo vetëm këtu, por edhe në rajon, se kur rritet euroskepticizmi, rritet nacionalizmi në përpjesëtim të drejtë me të. Megjithatë, nuk shoh arsye për shqetësim, sepse “tenderizmi” është gjithmonë aty si ideologji dominuese mes partive politike “si tonat ashtu edhe tuajat”. Një ideologji që përfundimisht shkatërron të gjitha barrierat midis politikanëve dhe subjekteve politike, qofshin ata liberalë apo nacionalistë të vijës së ashpër. Veç kësaj, kujt do t'ia “shesin” nacionalizmin partitë politike kur çdo gjë e gjallë dhe e egër tashmë po ikën nga vendi”, thotë Saliu.

VMRO-DPMNE Kërçovë: Festa private e Deharit

Ndonëse qyteti është multietnik, pothuajse e gjithë BDI-ja, në krye me Ali Ahmetin, me zëvendëskryeministrin e parë Artan Grubin (ftesë ka marrë edhe shefi i diplomacisë Bujar Osmani) dhe me zyrtarë të tjerë aktualë dhe ish-partiakë, në një mjedisi i përmbytur me flamuj shqiptarë, do të marrë pjesë në “Mësimin historik të Kërçovës”. Pse është e nevojshme të organizohet një manifestim i tillë, a janë të ftuar politikanët dhe aktivistët maqedonas, kush është organizator, sa kushton organizimi dhe kush paguan për të, janë pyetjet që i kemi dërguar Deharit, por kryetari i Kërçovës nuk është përgjigjur. ne. As komuna dhe as zyra e Deharit nuk deshën të na përgjigjen.

Sipas një postimi në faqen e Deharit në Facebook, figura të shquara nga “bota jonë (ndoshta shqiptare) socio-kombëtare, politike dhe artistike do të marrin pjesë në festë”. Festa fillon në orën 14:20 me shfaqje artistike të fëmijëve në sheshin e qytetit dhe një orë më vonë paralajmërohet ekspozita. Festa qendrore do të mbahet nga ora XNUMX:XNUMX, siç thuhet në ftesë – në Pallatin e Kulturës, pa specifikuar emrin e Shtëpisë së Kulturës – “Koço Racin”!

Këshilltarët e mbetur nuk ishin informuar apo ftuar për ngjarjen. Laze Jakimovski, koordinator i grupit këshillues të VMRO-DPMNE-së në Komunën e Kërçovës, këtë ngjarje e vlerësoi si festë private të Deharit.

“Bëhet fjalë për festën private të Deharit ku do të promovojë nacionalizmin dhe irredentizmin. Çfarë është krenare dhe dinjitoze në mbretërimin e tij, a bëri ai shkatërrim dhe eksod? Që janë dëbuar shumë qytetarë, mbi të gjitha shqiptarë, janë mbyllur shumë firma dhe ai bashkëpunon vetëm me pak? Pazari është shkatërruar! Korrupsioni mbretëron! Shqiptarët e emancipuar dhe të shkolluar nuk mund të mbahen nga një parti private dhe mijëra flamuj shqiptarë. Me çfarë krenohet Dehari?”, pyeti Jakimovski.

Kasami u ankua se postimi i tij ishte keqpërdorur

Kryetari i Komunës së Tetovës, Kasami, pas reagimeve për njoftimin e tij, ka sqaruar se Tetovën nuk e mendon si kryeqytet të shqiptarëve, por si qendër kryesore. Formulimi në të cilin kryebashkiaku e quan “shtabin” shqip të Tetos (në përkthim të mirëfilltë: qendra kryesore) hasi në reagime negative tek qytetarët maqedonas, të cilët e akuzuan Kasamin për përfshirje në nacionalizëm bosh, në vend që të zgjidhte problemet në një nga komunat më të keqadministruara. Shteti. VMRO-DPMNE - Ndaj njoftimit skandaloz të Kasamit ka reaguar edhe Tetova, e cila i ka theksuar se promovimi i Tetovës si qendër e komunitetit nënkupton diskriminim ndaj maqedonasve dhe të gjithë të tjerëve që jetojnë në Tetovë. Ndaj njoftimit të Kasamit ka reaguar edhe organizata komunale e LSDM-së në Tetovë, nga ku i kanë thënë kryetarit se “nuk ka orientim në hapësirë”.

Në reagimin e tij Kasami tha se nuk ishte “kryeqytet” siç raportohet, por “qendër shqiptare” dhe akuzoi se njoftimi është shpërdoruar duke i dhënë një drejtim tjetër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës