Kozias: Ne i kemi premtuar Maqedonisë së Veriut hyrjen në BE, e kemi detyrimin ta realizojmë

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Kozias, në Konferencën Ndërkombëtare për Paqe dhe Zhvillim të Qëndrueshëm në Athinë me rastin e gjashtë vjetorit të nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, foli për arritjen e Marrëveshjes së Prespës dhe zbatimin e saj në të ardhmen. , duke theksuar se Marrëveshja çoi në anëtarësimin në NATO dhe supozohej të siguronte anëtarësimin e Maqedonisë në BE.

“Ne i kemi premtuar Maqedonisë së Veriut hyrjen në BE dhe kemi detyrimin ta realizojmë këtë. U premtua hyrja në BE për Maqedoninë e Veriut. Dhe çfarë bëri BE-ja? Fillimisht vetoja franceze, për ndryshimin e metodologjisë, më pas erdhi vetoja nga Bullgaria. Çfarë duhet të bëjmë tani? A do t'i themi Bullgarisë se nuk do t'ju lëmë kurrë në Shengen derisa të hiqni veton për Maqedoninë e Veriut? Ky është një sugjerim i mirë dhe duhet marrë parasysh. Por a është kjo rruga? A do të fokusohemi në grindjet në vend të përparimit të përbashkët?”, tha Kozias në panel diskutim.

Kozias iu referua zbatimit të Marrëveshjes së Prespës dhe e krahasoi atë me një foshnjë.

“Marrëveshja është si një foshnjë që të gjithë i buzëqeshin dhe i gëzohen, por ne nuk bëmë sa duhet për ta mbrojtur dhe rritur”, tha Kozias, i cili iu referua edhe veprimeve të presidentit të ri maqedonas, duke vënë në dukje se ajo si individ. ka të drejtë ta quajë shteti i Maqedonisë, por si institucion ka obligim ta respektojë Marrëveshjen dhe nëse nuk i pëlqen mund të apelojë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës