Kodjabashev: Qëndrimi i autoriteteve në RS të Maqedonisë ndaj Bullgarisë është poshtërues, nuk duam përshkallëzim të mëtejshëm

Arsyet pse nuk lejohetShae Qytetarët bullgarë po kalojnë kufirin dhe përkulen para kujtimit të Goce Dellçevit janë jashtëzakonisht jobindës dhe со пthyerja e dhënë më parë garancitë. Marrëdhëniet e pushtetarëve në Republikën e Maqedonisë popullit bullgar dhe Bullgarisë poshtëruese dhe e papranueshme, tha ai këtë mëngjes tha një deputet-Ministri i Jashtëm Kostadin Koxhabashev për mediat bullgare.

Sipas tij, Sofja zyrtare ka dalë me një reagim zyrtar me shkrim ditën e 4 shkurtit dhe qëndrimi i tyre nuk ka ndryshuar.

- Veprime të tilla janë mospërmbushje e detyrimit të marrë më parë se të gjithë qytetarëve me qëllime të mira do t'u lejohet hyrja pa pengesa për të adhuruar para varrit të revolucionarit të madh Goce Dellçev.. Ne besojmë kategorikisht se veprimet e autoriteteve në Maqedoninë e Veriut kanë dëmtuar seriozisht procesin e rikthimit të besimit - ai shtoi.

Ai përkujtoi se kryeministri Galab Donev dhe zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Brendshme Ivan Demerxhiev, të cilët dy herë e vizituan Shkupin, ishin të përkushtuar ndaj procesit të deeskalimit.

“Ata morën masa për de-përshkallëzimin, por ne e kemi gjithnjë e më të vështirë të njohim dëshirën e sinqertë të autoriteteve në Shkup për të ndërtuar besimin dhe miqësinë e nevojshme”, thotë ai.

E pyetur nëse Bullgaria do t'ia kthejë veton Maqedonisë për negociatat për anëtarësim në BE, Koxhabashev thotë se vendi ynë nuk ka filluar negociatat për anëtarësim në BE në mënyrë që të flasim për veton.

- Për të negociatat për anëtarësim kanë filluar është e nevojshme që RSM të përfshijë bullgarët në vetvete Уqëndrim. Vetëm pas kësaj mund te jete po flasim për fillimi i negociatave dhe për veton nëse është e nevojshme - tha ai bullgarja deputet-ministër i punëve të jashtme.

Ai ai gjithashtu ka shtuar se Bullgaria nuk dëshiron përshkallëzim të mëtejshëm të tensioneve me Maqedoninë.

- Sa i përket kthimit të ambasadorit tonë në Maqedoninë e Veriut, ne po сѐ për për të ruajtur lidhjet diplomatike. Ne kemi kanale komunikimi, sepse ne udhëhiqemi nga ndjenja e definitive nevoja për uljen e tensionit. Nuk kemi interes për përshkallëzim të mëtejshëm - tha Kodjabashev.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës