Koalicioni "Serbia kundër dhunës" është i ndarë në qëndrimin e tij për pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale në Beograd.

epa10748480 Protestuesit marshojnë gjatë një mitingu kundër dhunës në Beograd, Serbi, 15 korrik 2023. Partitë politike opozitare kanë bërë thirrje për një protestë paqësore kundër dhunës në shoqërinë serbe pas dy të shtënave masive. EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Pesë parti nga koalicioni "Serbia kundër dhunës" votuan sonte për dalje nga zgjedhjet lokale në Beograd, të cilat kryetarja e Kuvendit të Serbisë, Ana Branabiq, i shpalli dje për 2 qershor, ndërsa katër parti ishin kundër.

Koalicioni njoftoi se vendimi përfundimtar do të merret nesër.

Mediat nga rajoni raportojnë se Lëvizja Popullore e Serbisë, Fronti i Gjelbër-Majtas, Kryengritja Mjedisore, Lëvizja e Qytetarëve të Lirë dhe Fytyra e Re e Serbisë kanë deklaruar të marrin pjesë në zgjedhjet në Beograd.

Partia Liri dhe Drejtësi, Partia Demokratike, Qendra e Serbisë dhe Së bashku votuan kundër daljes në zgjedhje, por demokratët pas votimit njoftuan se do të mbështesin vendimin e mazhorancës.

“Partia Demokratike ka qenë pro mosdaljes në zgjedhje, por ka qenë e kushtëzuar sepse kemi thënë që nëse mazhoranca është ndryshe, ne do të respektojmë vendimin e mazhorancës. Ne kemi thënë gjithashtu se kushti për të shkuar në zgjedhje është plotësimi i kushtit të parë në lidhje me listën zgjedhore, të përcaktohen ligjërisht kompetencat e komisionit dhe për këtë janë marrë vesh palët e tjera, do të takohemi nesër të shohim se si do të vepro”, tha kryetari i DS-së, Zoran Lutovac.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës