Koalicioni Vredi: Përmes kreut të RSV-së Tetovë, BDI ushtron presion në Njësinë Zgjedhore 6

Foto: VLEN

Koalicioni Vredi sot në një konferencë për media akuzoi se BDI po bën presion në Njësinë zgjedhore 6. Vredi prezantoi fotografi të kreut të RSV-së së Tetovës, i cili sipas tyre merr pjesë në aktivitete partiake dhe ushtron presion ndaj qytetarëve dhe punonjësve të policisë.

- Prej më shumë se një muaji Tetova është kthyer në një qytet ku bandat luftojnë mes tyre në mes të ditës, ku të burgosurit lëvizin lirshëm. Ndërsa policë të caktuar çdo ditë u bëjnë presion qytetarëve të IS-së së gjashtë, qoftë edhe përmes telefonatave, që të shkojnë në tubimet e BDI-së dhe të votojnë për BDI-në në zgjedhjet e ardhshme. E gjithë kjo ndodh pasi BDI mban në mënyrë të paligjshme në detyrë shefin e Departamentit të Punëve të Brendshme, Shefiq Bajramin, i cili njihet si krahu i keq dhe hakmarrës i BDI-së. Qytetarët e Tetovës janë tronditur nga krimi dhe ngjarjet që ndodhën në Tetovë pasi Shefik Bajrami në mënyrë të kundërligjshme u emërua në krye të Sektorit të Punëve të Brendshme, theksoi Vredi.

Ata pyesin nëse ministri i Punëve të Brendshme ka kërkuar shkarkimin e kreut të RSV-së Tetovë, por qeveria në mënyrë të kundërligjshme e mban në detyrë.

- Cili është roli i kreut të SVR Tetovës i emëruar nga BDI?! Çfarë pret qeveria nga ky shef?! Të ofrohet siguri gjatë procesit zgjedhor apo të kontrollohen kamionët e ndërmarrjeve publike në Tetovë dhe Gostivar?! Apo për të krijuar panik dhe pasiguri te qytetarët?! Përderisa BDI-ja do të na japë përgjigje për këto pyetje, ne do të sqarojmë detyrat e sakta të këtij kreu të SVR Tetovës, të emëruar nga BDI! Pamjet dhe fotot e tubimeve të BDI-së në rrjetet sociale dhe mediat dëshmojnë se ky shef ka për detyrë të menaxhojë policët dhe hetuesit policorë, të përcaktojë se kush duhet të shkojë në cilin seli të BDI-së, duke i kontrolluar personalisht ata zyrtarë edhe në tubimet e BDI-së!”, shtoi Vredi.

Koalicioni tha se fotografitë do t'u dërgohen të gjitha ambasadave dhe institucioneve përkatëse ndërkombëtare për të pasur, siç thonë ata, një pasqyrë më të qartë të situatës gjatë fushatës zgjedhore.

-Por edhe një herë po i drejtojmë pyetje ministrit të Brendshëm: Si mendoni zoti Ministër, a do të kemi zgjedhje të qeta dhe të rregullta në zonën e 6-të zgjedhore?! A duhet të shqetësohemi për këtë njeri, i cili në Tetovë vetëm e ka “përçmuar” veten, kanë ndodhur vrasje dhe incidente dhe askush nuk e ka pyetur për përgjegjësinë e tij, përkundrazi ju po e mbroni?! Apo dëshironi të lini të gjithë zonën në duart e BDI-së dhe kriminelëve të saj?!, pyesin Koalicioni.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës