Knesset hap sytë dhe veshët për "Big Brother"

Të gjitha vendbanimet në Bregun Perëndimor monitorohen rreptësisht - foto EPA, Nati Shohat

Nuk mund të kesh demokraci nëse nuk ke privatësi, kjo është kërkesa bazë. Kjo është një masë e rrezikshme ekstreme, e cila imponon një shoqëri survejimi, përgjigjet avokati Gil Gunn-More

Policia izraelite së shpejti mund të përdorë teknologjinë e njohjes së fytyrës të kapur nga kamerat publike "për të parandaluar krimet e rënda", pavarësisht reagimit të opozitës dhe grupeve të shoqërisë civile se do të ishte një goditje e rëndë për privatësinë dhe demokracinë në përgjithësi.

Pak ditë më parë, Komisioni Ministror i Ligjeve miratoi tekstin e “Ligjit të Big Brother” dhe e dërgoi për miratim në Knesset, ku koalicioni qeveritar i djathtë i kryesuar nga kryeministri Benjamin Netanyahu ka një shumicë komode.

Ligji u propozua në shkurt nga Ministri i Drejtësisë Yariv Levin dhe Ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben Gvir, i cili është kreu i partisë ultra-nacionaliste Otzma Yehudit. Ministrat po bëjnë presion që oficerët e policisë dhe agjentët e Shin Bet të kenë akses në pamjet e kamerave publike dhe softuerin e identifikimit biometrik për hetime.

Në shkurt, Levin nënshkroi gjithashtu ligjin e diskutueshëm për kontrollin parlamentar mbi gjyqësorin, kundër të cilit qytetarët dhe shoqatat kanë protestuar për shtatë muaj, dhe Ben Gvir është në favor të lehtësimit të kufizimeve për mbajtjen e armëve në publik dhe zgjerimit të kompetencave të Shin Bet. shërbimi i sigurisë. në mënyrë që të reduktohet niveli i krimit në mesin e arabëve izraelitë."

Kërkime pa urdhër

Knesset ka zgjeruar tashmë kompetencat e policisë për të kontrolluar shtëpitë pa urdhër nëse ka dyshime se armët janë fshehur në mënyrë të paligjshme në ambiente, si dhe për të përdorur teknologjinë e monitorimit të targave për të gjurmuar lëvizjen e automjeteve që përmbajnë persona të dyshimtë.

Kryeministri Netanyahu mbron të gjitha këto ligje, përfshirë ligjin më të diskutueshëm për gjyqësorin, duke thënë se ato janë të nevojshme për të ruajtur sigurinë, rendin dhe paqen në Izrael, por opozita dhe grupet e shoqërisë civile pretendojnë se kjo është një përpjekje për të dobësuar gradualisht sistemin demokratik.

– Nuk mund të kesh demokraci nëse nuk ke privatësi, ky është kushti bazë. Kjo është një masë e rrezikshme ekstreme, e cila imponon një shoqëri të monitoruar – reagon për portalin “Media Line”, avokati Gil Gan-More.

Ben Gvir promovon "Ligjin e Big Brother" duke e përshtatur atë me masat e tij ekstreme për të shtypur krimin midis arabëve izraelitë. Ben Gvir premtoi në fushatë se do të bënte një betejë të ashpër me krimin, por pasi bëri betimin ministror vitin e kaluar, numri i vrasjeve u rrit në mënyrë dramatike dhe vetëm gjatë këtij viti, më shumë se 170 arabë izraelitë vdiqën në dhunë dhe përleshje me forcat e sigurisë.

Kamerat nuk janë të pagabueshme

Teknologjia për identifikimin e njerëzve bazuar në imazhe po përdoret në vende në mbarë botën, pavarësisht kritikave se ajo pushton privatësinë. Janë kompanitë izraelite që shquhen si më të avancuara në zhvillimin e një teknologjie të tillë. Gjatë pandemisë, shërbimet izraelite përdorën teknologji spiunazhi pa urdhër gjykate për të gjurmuar kontaktet e njerëzve të infektuar me Covid-19.

Aktivistët kanë frikë se policia do të fitojë fuqi të madhe - Foto EPA, Oren Ziv

Dr. Tehila Schwartz-Altschuler nga Instituti i Demokracisë në Izrael thotë se shumica e vendeve të zhvilluara po përmbahen gjithnjë e më shumë nga përdorimi i një teknologjie të tillë, madje disa e kanë ndaluar fare. Në Izrael, ai është përdorur jozyrtarisht për një kohë të gjatë dhe ushtria dyshohet se e përdor atë për të monitoruar lëvizjen e palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe në pikat kufitare në Rripin e Gazës.

- Problemi me kamerat biometrike është se ato bëjnë shumë gabime dhe softueri i inteligjencës artificiale më shpesh i njeh njerëzit me lëkurë më të errët si njerëz të dyshimtë - thotë Schwarz-Altschuller.

Mbledhja e të dhënave pa mbikëqyrje gjyqësore

Ligji i ri do të lejojë oficerët e policisë të vendosin për instalimin e kamerave për një periudhë prej 72 orësh, e cila mund të zgjatet nëse është e nevojshme. Policia do të jetë e detyruar t'i dorëzojë Knesset-it dhe prokurorit publik raporte vjetore për përdorimin e teknologjisë. Askund në ligj nuk shkruhet se kush do të kujdeset për konfidencialitetin e informacionit dhe kush do të garantojë fshirjen e tij, gjë që ushqen frikën se informacione të ndjeshme të natyrës private mund t'u jepen të tretëve apo grupeve që do të përfitonin.

- Kjo hap mundësinë e mbledhjes së një sasie të madhe të dhënash, të cilat mund të manipulohen lehtësisht, veçanërisht nëse nuk ka mbikëqyrje gjyqësore - paralajmëron Gil Gunn-More.
Schwarz-Altschuller shprehet i bindur se do të ketë abuzime me të dhënat: “Në fund do të jemi dëshmitarë të abuzimeve, sepse vështirë se dikush do të mund të përmbahej kur të ketë këto lloj informacionesh përpara”.

Disa qeveri të mëparshme izraelite u përpoqën të nxisnin ligje të ngjashme, por asnjë nuk kaloi. Është e mundur që edhe kjo të refuzohet nga Knesset kur deputetët të mblidhen pas pushimeve verore, por koalicioni qeverisës i krahut të djathtë tani ka një shumicë solide dhe nuk ka aq shumë protesta kundër "Ligjit të Big Brother" sa atje. janë për reformat në drejtësi.

– Publiku jo gjithmonë njeh atë që nuk është e dukshme në shikim të parë. Por pasojat e një ligji të tillë mund të jenë të thella - paralajmëron Gunn-More.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës