Ekstremet klimatike në SHBA - ngrica, thatësira, temperatura deri në 45 gradë

Pas përmbytjeve të mëdha në Florida, ai shtet dhe shumë të tjerë po përgatiten për një valë të nxehtë të fortë. Retë e lagështisë tropikale do të arrijnë në bregun qendror të Gjirit gjatë ditëve të ardhshme, me reshje të dendura shiu që pritet të fillojnë të hënën në mëngjes, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit.

Parashikuesit thanë se kërcënimi i reshjeve të mëdha në Florida po zvogëlohej, por reshjet e mëtejshme mund të shkaktojnë përmbytje të lokalizuara. Disa zona midis Majamit dhe Fort Lauderdale kanë qenë nën ujë ditët e fundit për shkak të shirave të dendur.

Parashikuesit thonë se përmbytjet e shpejta janë të mundshme midis Nebraskës lindore dhe Wisconsin-it verior sonte, si dhe stuhi të forta nëpër pjesë të Montanës lindore në Dakotën Veriore dhe Jugore.

Stuhia që ndodhi përkoi me fillimin e sezonit të uraganeve, i cili parashikohet të jetë ndër më aktivët këtë vit, bazuar në supozimin se ndryshimet klimatike po rrisin intensitetin e stuhive. Me zvogëlimin e përmbytjeve në Florida, temperaturat u rritën sot në pjesën më të madhe të jugut të Shteteve të Bashkuara.

Në Atlanta, ku për sot dhe të dielën parashikohen temperatura rreth 38 gradë Celsius, zyrtarët e qytetit kanë hapur një qendër ftohjeje për të lehtësuar problemet e motit për vendasit.

Në qytetin perëndimor të Teksasit, El Paso, temperatura e lartë pritej të afrohej 40,6 gradë Celsius sot dhe Shërbimi Kombëtar i Motit lëshoi ​​​​një paralajmërim për mot të nxehtë deri të hënën në mëngjes për rajonin. Qyteti ka hapur pesë qendra ftohjeje që do të funksionojnë çdo ditë deri në njoftimin e dytë.

Shërbimi Kombëtar i Motit tha se temperaturat në Phoenix, ku ishte në fuqi një paralajmërim për nxehtësinë e tepërt, do të arrijnë 45 gradë këtë pasdite. Temperaturat në rajonin e Mid-Atlantikut dhe New England ka të ngjarë të arrijnë kulmin javën e ardhshme. Shtetet e Bashkuara panë më shumë valë të nxehti vitin e kaluar, dhe në jug dhe jugperëndim, viti i kaluar ishte më i keqi i regjistruar, sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës.

Vala e të nxehtit të javës së ardhshme do të intensifikohet të dielën në pjesët qendrore të vendit përpara se të përhapet në lindje, tha Shërbimi Kombëtar i Motit, me nxehtësi ekstreme që ka të ngjarë të thyejë rekordet ditore në disa zona. Vala e të nxehtit në disa vende mund të zgjasë gjatë gjithë javës dhe deri në fundjavën e ardhshme, thuhet në njoftim.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës