Klitschko kritikon Zelenskin: Toj paguan për gabimet që bëri

Vitali Klitschko / Foto: Screenshot

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, sulmoi presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në një intervistë për median zvicerane "20 Minuten", e cila është e njohur sot në Rusi dhe Ukrainë, njoftoi DPA.

“Njerëzit po pyesin pse ne nuk ishim të përgatitur më mirë për këtë luftë, pse Zelenskiy mohoi deri në fund që kjo të ndodhte”, tha Klitschko në një intervistë të transmetuar dje.

“Kishte shumë informacione që nuk korrespondonin me realitetin”, tha ish-kampioni botëror i boksit 52-vjeçar, duke akuzuar presidentin ukrainas për “gabime”.

Ai bëri thirrje për ndershmëri në lidhje me situatën reale në Ukrainë pas pushtimit rus. “Zelenski po paguan për gabimet që ka bërë”, tha Klitschko.

"Sigurisht që ne mund t'i gënjejmë në mënyrë euforike njerëzit tanë dhe partnerët tanë, por ju nuk mund ta bëni këtë përgjithmonë," tha ai, duke ofruar mbështetje të qartë për shefin e shtabit të Ukrainës, gjeneralin Valery Zaluzhny, i cili tërhoqi kritika një muaj më parë kur tha se lufta kishte arritur në ngërç.

- Ai tha të vërtetën, tha Klitschko në intervistë. “Ndonjëherë njerëzit nuk duan të dëgjojnë të vërtetën, por në fund ai është përgjegjës. Ai shpjegoi dhe arsyetoi se si është situata aktuale.

Klitschko u shpreh kundër lojës politike që po luhet në Ukrainë. “Nuk duhet të ketë konflikt të brendshëm në një vend që lufton për ekzistencën e tij dhe për këtë arsye ai refuzoi të flasë për planet e tij personale dhe shprehu mbështetjen e tij për Zelenskyn”, tha ai.

“Presidenti ka një zyrë të rëndësishme sot dhe ne duhet ta mbështesim atë deri në fund të luftës. Por kur lufta të përfundojë, çdo politikan do të duhet të përgjigjet për sukseset dhe gabimet e tij”, tha Klitschko.

Në intervistë, Klitschko falënderoi Gjermaninë për sigurimin e sistemeve kundërajrore, por kritikoi refuzimin e saj për të ofruar raketa me rreze të gjatë Taurus.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës