"Ne do t'i kalojmë kërkesat e Turqisë," tha presidenti finlandez Ninisto

Sauli Ninisto / Foto nga Frank Augstein / PA Images / Profimedia

"Finlanda do t'i kalojë kërkesat e bëra nga Turqia kundër planeve të atij vendi dhe Suedisë për t'u anëtarësuar në NATO", tha sot presidenti finlandez Sauli Niinisto pas takimit me presidentin amerikan Joseph Biden dhe kryeministren suedeze Magdalena Anderson në Shtëpinë e Bardhë.

"Ne kemi një arsye për të kaluar atë që Turqia ka shprehur në një mënyrë të përshtatshme dhe më pas të japim përgjigjet tona të qarta," u tha Ninisto gazetarëve, sipas Reuters.

Pas dekadash neutraliteti, Finlanda dhe Suedia paraqitën zyrtarisht dje kërkesën e tyre për t'u anëtarësuar në NATO.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se vendi i tij do të bllokojë pranimin e dy vendeve në aleancë, duke i akuzuar ato për "mbrojtje të terroristëve". Ai kërkoi ekstradimin e anëtarëve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, e cila konsiderohet një organizatë terroriste në Turqi, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian.

Video e ditës