Kovaçevski dhe Ahmeti do të shkojnë së bashku në garën zgjedhore?

Këtë javë fillojmë me një sërë takimesh të Kryesisë ku do të diskutojmë të gjitha opsionet. Pres që pas të premtes çdo gjë të jetë më e qartë, thotë për “Sloboden Pechat” një zyrtar i lartë i BDI-së, sipas të cilit të gjitha opsionet si për zgjedhjet parlamentare ashtu edhe për zgjedhjet presidenciale janë të hapura.

Në Mala Reçicë këtë fundjavë duhet të jetë më e qartë nëse BDI do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare me lista të përbashkëta me LSDM-në dhe koalicionin, pasi kryeministri Dimitar Kovaçevski, pas takimit të liderëve, u bëri thirrje partnerëve qeveritarë, organizatave joqeveritare dhe shoqatave civile. për t'iu bashkuar frontit evropian.

Pas konsensusit të arritur nga kryesia se raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare do të mbahet më 8 maj, LSDM-ja filloi procedurën për përzgjedhjen e kandidatit për kryetar të shtetit, ndërsa Kryesia Qendrore e BDI-së do të takohet të premten për frontin evropian dhe për ecurinë e zgjedhjeve presidenciale. Nga Aleanca për Shqiptarët, nga ana tjetër, nuk besojnë se mund të shkohet në zgjedhje me lista të përbashkëta, por megjithatë thonë se vendimin përfundimtar do ta marrë Kryesia Qendrore.
E ndërsa partnerët qeveritarë ende nuk kanë peshuar nëse një performancë e pavarur apo e përbashkët në frontin evropian është kombinimi fitues për zgjedhjet, pothuajse 100 për qind e LSDM-së janë të sigurt se do të ketë një rotacion të pozitave të kryeministrit teknik dhe presidentit. të Kuvendit.

Një zyrtar i lartë i BDI-së tha për “Sloboden Pechat” se të gjitha opsionet janë të hapura si për zgjedhjet parlamentare ashtu edhe për zgjedhjet presidenciale dhe se partia ende nuk ka marrë vendime.

– Këtë javë fillojmë me një sërë mbledhjesh të Kryesisë ku do të diskutojmë të gjitha variantet. Pres që pas të premtes gjithçka të jetë më e qartë – thotë zyrtari.

BDI-ja komentoi se pas lidershipit as Ali Ahmeti e as Arben Taravari nuk e komentuan dhe as e kundërshtuan thirrjen e Kovaçevskit për front evropian. Kjo interpretohet se është e mundur që LSDM dhe BDI të marrin pjesë së bashku në zgjedhjet parlamentare. Nëse BDI do të qëndrojë prapa idesë së një presidenti konsensual, megjithatë, do të varet nëse dhe me cilin kandidat për kryetar të shtetit do të veprojë Bashkimi Evropian për Ndryshim, i udhëhequr nga Izet Majiti, Bilal Kasami dhe Afrim Gashi. Nëse blloku opozitar shqiptar propozon një kandidat për president të shtetit, ka mundësi që BDI të garojë me kandidatin e saj dhe të mbështesë kandidatin e LSDM-së në raundin e dytë zgjedhor.

Aleanca për Shqiptarët preferon të shkojë e vetme në zgjedhje, por vendimi përfundimtar do të merret nga organi më i lartë i partisë dhe do të hidhet në tryezë oferta për lista të përbashkëta dhe për një kandidat konsensual për president. Siç ka raportuar tashmë “Sloboden Pechat”, në vendimin e Aleancës do të ndikojë edhe nëse LSDM dhe BDI do të qëndrojnë pas kandidatit të tyre për anëtar të Komisionit Shtetëror Zgjedhor (KSHZ). AA informoi se nëse LSDM-ja e mbështet kandidatin e Bashkimit Evropian për Ndryshim, Kovaçevski nuk duhet të shpresojë në një paraqitje të përbashkët në zgjedhje. Sipas Aleancës, nëse për LSDM-në është e rëndësishme të paraqitet në zgjedhje si front evropian, partia më e madhe në pushtet nuk do të mund të shpresojë në koalicion me ta nëse voton për kandidatin e Besës për KSHZ.

Vakanca e KSHZ-së ka bërë që Maxhiti, Gashi dhe Kasami të largohen nga mbledhja e kryesisë, pasi janë grindur me Xhaferin, i cili e ka akuzuar për manipulim të zgjedhjeve duke vonuar zgjedhjen e një anëtari të KSHZ-së. Sipas pjesëmarrësve në mbledhjen e kryesisë, synimi i treshes së liderëve opozitar ishte që të provokojnë Xhaferin dhe të largohen nga takimi.

Partitë do të duhet ende të ofrojnë zgjidhje për vendin e lirë në KSHZ, sepse për momentin as LSDM dhe as BDI nuk kanë deklaruar zyrtarisht se cilin kandidat do ta mbështesin.

Kovaçevski pas kryesisë informoi se Bordi Ekzekutiv i LSDM-së ka filluar iniciativën për formimin e një fronti të gjerë evropian të të gjithë aktorëve politik dhe shoqëror që mbështesin anëtarësimin në BE, si dhe procedurën për zgjedhjen e kandidatit për kryetar të shtetit. Kovaçevski po ashtu ka konfirmuar se në 100 ditët e fundit të mandatit, qeveria teknike do të udhëhiqet nga një kryeministër i propozuar nga BDI.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës