Balena Hvaldimir, "spiuni rus", po noton tani në brigjet e Suedisë.

Balena beluga Hvaldimir, i parë për herë të parë katër vjet më parë duke mbajtur një parzmore të pazakontë dhe kamera në kokë, duke çuar në dyshime se po përdorej për spiunazh nga marina ruse, aktualisht ndodhet në brigjet perëndimore të Suedisë, sipas një OJQ që ndjek lëvizjet e saj.

Balena u pa për herë të parë në vitin 2019 në ujërat e Arktikut Norvegjez dhe emri që ata i dhanë atëherë është një kombinim i fjalës norvegjeze "hval", që do të thotë balenë, dhe pjesës së dytë të emrit të përbashkët rus Vladimir.

Pasi u pa në Oslo Fjord ditët e fundit, ai u pa më në jug në Detin e Veriut të dielën në Hannebostrand në bregun perëndimor të Suedisë, tha ai për AFP. Sebastian Strand, një biolog nga organizata OneWhale.

Ai shtoi se Hvaldimir kishte notuar në jug për një arsye të panjohur muajt e fundit, pasi kishte kaluar tre vjet në brigjet veriore të Norvegjisë, që është pjesë e habitatit të tij natyror.

“Ne nuk e dimë pse po lëviz kaq shpejt kohët e fundit”, veçanërisht sepse po “largohet nga habitati i tij natyror”, tha Strand.

"Mund të jenë hormonet që e shtyjnë atë të gjejë një bashkëshort." Apo ndoshta vetmia. “Ne e dimë që belugat janë shumë shoqërore, ndoshta ai po kërkon anëtarë të tjerë të species së tij”, shton ai.

Sipas ekspertëve, Hvaldimir është nga 13 deri në 14 vjeç. Ai u pa në prill 2019 pranë rajonit Arktik të Finnmark, në veriun e largët të Norvegjisë.

Ai fitoi famë sepse kishte një shirit koke të posaçëm me dy montime kamerash GoPro mbi të që shkruante "pajisje e Shën Petersburgut", duke bërë që disa ekspertë të supozonin se ai i përkiste ushtrisë ruse, ndoshta duke e përdorur atë për spiunazh. Biologët ia hoqën me sukses rripin.

Në atë kohë, Autoriteti Norvegjez i Peshkimit spekuloi se Hvaldimir ishte arratisur nga rrethimi dhe po trajnohej nga marina ruse. Dukej se ishte mësuar me shoqërinë njerëzore dhe iu afrua anijeve pa frikë.

Moska nuk i ka komentuar kurrë zyrtarisht këto spekulime.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës