Kishida dhe Shmygal në një konferencë të përbashkët në Japoni për rindërtimin ekonomik të Ukrainës

Kishida dhe Schmigal / Foto EPA-EFE/ISSEI KATO / PISHINË

Në Japoni po mbahet një konferencë për rindërtimin ekonomik të Ukrainës pas pushtimit ushtarak rus, në të cilën marrin pjesë kryeministrat japonezë dhe ukrainas, Fumio Kishida dhe Denis Shmigal.

Japonia mbështeti dhe vazhdon të mbështesë Ukrainën, vuri në dukje Kishida në forum.

Ai njoftoi se Japonia po negocion me Ukrainën për të lidhur një marrëveshje dypalëshe investimi, por nuk zbuloi detaje. Të dy vendet kanë arritur tashmë një marrëveshje për të shmangur taksimin e dyfishtë.

Japonia është zotuar t'i japë Ukrainës ndihmë financiare në vlerë prej më shumë se 10 miliardë dollarë. Tokio nuk mund të sigurojë armë dhe municion për Kievin, pasi legjislacioni i vendit aziatik nuk lejon eksportin e armëve

Gjatë konferencës në Tokio, rreth 50 kompani japoneze nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me kompanitë ukrainase në sektorin e bujqësisë, energjisë dhe ndërtimit dhe mirëmbajtjes së objekteve të infrastrukturës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës