Kyrgios, më i fortë se lëndimi i tij dhe Nakashima, kalon në çerekfinalen e Wimbledon

Nick Kyrgios/foto: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Tenisti australian Nick Kyrgios siguroi një vend në çerekfinale të Wimbledonit duke mundur amerikanin Brandon Nakashima pas tre orë e 10 minuta lojë me 3:2 në sete, 4:6,6:4,7:6,3: 6,6: 2.

Kyrgios përsëri luajti një ndeshje në stilin e tij, të shpejtë dhe tërheqës, por një dëmtim në shpatull e detyroi atë të kërkonte një time-out mjekësor në një moment të setit të dytë. Gjuha e trupit dhe fytyra e tij tregonin se lëndimi nuk ishte i zakonshëm, por Kyrgios megjithatë arriti të fitojë setin e tretë në një taj-break të tensionuar.

Në setin e katërt, Kyrgios “i dorëzua” nga lufta pasi humbi ndeshjen e shtatë në shërbim dhe më pas lejoi një tjetër break për 3:6 dhe barazoi në 2:2 në sete.

Megjithatë, në setin e pestë vendimtar, australiani arriti të kapërcejë problemet me dëmtimin, bëri dy break dhe festoi me 6:2 bindëse për t'u kualifikuar në çerekfinale ku do të luajë me Christian Garin.

Kiliani Garin eliminoi edhe Alex De Minor në pesë sete me rezultat 3:2 (2:6,5:7,7:6,6:47:6).

De Minor kishte epërsi 0:2 në sete, por Garin arriti të kthehej dhe fitoi “super tie-brejkun” e setit të pestë me rezultatin 10:6, që nënkuptonte një vend në çerekfinale.

Më bindës ishte Taylor Fritz nga SHBA, i cili eliminoi Jason Kubler 6:3,6, 1,6:4, XNUMX:XNUMX për dy orë e një minutë.

Në konkurrencën e femrave çerekfinaliste e parë është Elena Rybakina nga Kazakistani, e cila mundi kroaten Petra Martic me 7:5,6, 3:XNUMX.

Video e ditës