Kyrgios do të gjykohet, ai kërcënohet me dy vjet burg

EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Ndërsa djali i keq i Aussie luan në Wimbledon, Canberra thërret në gjykatë për sulm fizik ndaj ish-të dashurës

Tenisti Nick Kyrgios do të paraqitet në gjykatë në Australi pasi u thirr për t'u përballur me akuzat për sulm ndaj një ish të dashurën. Australiani, 27 vjeç, i cili arriti në çerekfinale në Wimbledon të hënën, do të paraqitet në gjykatë në Canberra muajin e ardhshëm.

Policia e kryeqytetit të Australisë konfirmoi sot se Kyrgios është thirrur për t'u përballur me akuzat për sulm ndaj ish-të dashurës së tij. Ftesa lidhet me një incident në Canberra që ndodhi dhjetorin e kaluar.

"Shërbimi i policisë mund të konfirmojë se një burrë 27-vjeçar nga Watson do të paraqitet në gjykatë për fillimin e gjyqit të tij më 2 gusht në lidhje me një akuzë për sulm në lidhje me incidentin në dhjetor 2021," zëdhënësi. tha.

Thirrja thuhet se lidhet me një pretendim se Kyrgios ka sulmuar fizikisht ish-të dashurën Chiara Passari. Dënimi maksimal për akuzën është dy vjet.

Kyrgios është planifikuar të luajë nesër në çerekfinalen e Wimbledon kundër Cristian Garin nga Kili. Në Wimbledon ai arriti të “fitonte” dy gjoba tashmë, një prej 8.260 funtesh për pështyrje ndaj spektatorit dhe një prej 3.300 funte për sharje.

Video e ditës