Kyrgios shkel në Masters në Montreal, ai gjithashtu zgjidhi De Minor

Nick Kyrgios luan në formën e jetës/foto: EPA-EFE/WILL OLIVER

Tenisti australian Nick Kyrgios ka luajtur në formën e jetës së tij muajt e fundit, viktima e tij e fundit ishte bashkatdhetari Alex de Minor të cilin e mposhti në vetëm një orë lojë me 6:2,6:3 dhe u kualifikua në çerekfinale. të turneut Masters Series 1000 në Montreal.

Kyrgios, i cili luajti në finalen e Wimbledon muajin e kaluar dhe një javë më parë triumfoi në turneun në Uashington, eliminoi në raundin e mëparshëm në Montreal fisin e parë Danil Medvedev. Fitorja ndaj De Minor ishte e nënta radhazi.

Kundërshtari i tij i radhës do të jetë polaki Hubert Hurkach i cili ishte më i mirë se Albert Ramos në tre sete me 6:7,6:2,7:6.

Tenisti kanadez Félix Auger-Aliassim siguroi një vend në çerekfinale në Montreal pasi mposhti lehtësisht Cameron Norrie në dy sete me 6:3,6, 4:6. 7,7:6,6:4).

I riu britanik Jack Draper arriti rezultatin më të mirë të karrierës së tij, duke u renditur i pari në çerekfinalen e një turneu Masters. Draper, i cili më parë mundi Tsitsipas, ishte më i mirë në raundin e XNUMX-të se Gael Monfils, i cili doli në pension për shkak të lëndimit.

Tommy Paul, amerikani, pasi eliminoi në turin e dytë Carlos Alcaraz, vazhdon me lojëra të shkëlqyera, në 6/4,6 e mposhti edhe Marin Cilic në dy sete me 2:2, 1:7. Kundërshtari i tij i radhës do të jetë Dan Evans i cili ishte më i mirë se Taylor Fritz me 6:1 në sete (6:7, 5:XNUMX, XNUMX:XNUMX).

Video e ditës