Kyrgios kërkoi skualifikimin e Tsitsipas, greku goditi topin drejt tribunës

Nick Kyrgios/foto: EPA-EFE/KIERAN GALVIN

Nick Kyrgios mundi Stefanos Tsitsipas 3:1 në sete në raundin e tretë në një ndeshje të mbushur me momente të diskutueshme dhe në një moment të tillë tenisti australian kërkoi që kundërshtari i tij të skualifikohej.

Domethënë, Kyrgios sapo fitoi setin e dytë me 6:4 dhe barazoi në 1-1 në sete, Tsitsipas furishëm goditi topin që fluturoi në tribunë. Për shkak të kësaj lëvizjeje, Kirchos i kërkoi gjyqtarit pezullimin e tenisit grek.

 

 

– Është skualifikim! Je budalla apo…? Pra, mund të godasësh topin në tribunë, të godasësh dikë dhe të mos skualifikohesh? A duhet të lëndohet dikush tani? Ti je turp - i tha Kyrgios gjykatësit.

Tenisti australian më pas përmendi shembullin e Novak Gjokovic, i cili u skualifikua nga US Open 2020, sepse goditi me top një linist në qafë.

– Sillni një mbikëqyrës tjetër, një avokat. Çfarë ndodhi me Novakun? Ai goditi topin fort, ajo (arbitri) u lëndua? O Zot. Unë dua që mbikëqyrësit të vijnë këtu. Nuk mund të godasësh topin drejt tribunës, të godasësh dhe të mos skualifikohesh – tha Kyrgios.

Megjithatë, arbitri nuk e ndryshoi vendimin, nuk e pezulloi apo sanksionoi Tsitsipas dhe ndeshja vazhdoi dhe në fund Kyrgios festoi në katër sete.

Video e ditës