Shkencëtarët kinezë kanë vërtetuar se barishtet mund të rriten në tokën e hënës

Foto: Pexels/ Allan Carvalho

Në një hap të madh drejt krijimit të bazave të qëndrueshme në Hënë, shkencëtarët kanë zbuluar një metodë për ta kthyer tokën hënore në tokë pjellore për rritjen e bimëve.

Duke kryer eksperimente në një laborator kinez, shkencëtarët futën bakteret në regolit hënor, tokë hënore e simuluar, për të rritur disponueshmërinë e fosforit, një lëndë ushqyese kryesore për bimët, shkruan ai "Hapësirë" (Hapësirë).

Rëndësia e këtyre gjetjeve është se ne mund t'i përdorim këto mikrobe për ta kthyer regolitin hënor në një medium të pranueshëm për rritjen e bimëve në serrat e ardhshme hënore, shpjegoi Jitong Xia nga Universiteti Bujqësor i Kinës, autori kryesor i studimit, i cili u botua në revistën Communications. biologët” (Communications Biology), raporton "Natyra".

Aciditeti i tokës i shkaktuar nga bakteret lehtësoi shpërbërjen e mineraleve të patretshme që përmbajnë fosfat, duke çliruar fosfor. Si rezultat, bimët e rritura në tokë të trajtuar kishin kërcell, rrënjë dhe gjethe më të forta në krahasim me ato pa trajtim mikrobik.

Duke adresuar sfidën e tokës së kufizuar hënore të Tokës, shkencëtarët përdorën regolit të simuluar, duke ricikluar vetitë kimike dhe fizike të regolithit autentik hënor duke përdorur materiale vullkanike nga malet Changbai në Kinë. Në studim është përdorur Nicotiana Benthamiana, një barishte që përdoret shpesh në kërkime, ndryshe nga Arabidopsis thaliana, e cila është përdorur në një studim të mëparshëm në SHBA.

Shkencëtarët amerikanë, në një studim vitin e kaluar, rritën Arabidopsis thaliana në tenxhere me një gram tokë të vërtetë hënore, duke zbuluar nevojën për të përmirësuar tokën hënore për rritjen optimale të bimëve.

Xia theksoi potencialin e një qasjeje të tillë mikrobike për rritjen e bimëve në serrat hënore, duke ofruar një zgjidhje më të qëndrueshme sesa transportimi i sasive të mëdha të tokës nga Toka. Kjo mund të zvogëlojë shumë barrën ekonomike të transportit për Tokën në Hënë.

Duke pasur parasysh potencialin e madh shkencor dhe ekonomik të Hënës, ne do të na duhet të krijojmë baza hënore me njerëz në të ardhmen. Por si mund të sigurojmë ushqim, oksigjen dhe ujë për anëtarët e ekuipazhit? Sigurisht, ne mund t'i çojmë në Hënë me raketa, por kjo është ekonomikisht e paqëndrueshme, beson Xia.

Përbërja e bimëve në rritje në Hënë premton të plotësojë nevojat afatgjata të ekuipazhit njerëzor për ushqim dhe oksigjen. Xia vuri në dukje se teknika e tyre mikrobike, përveçse kosto-efektive, e arriti qëllimin me konsum shumë më të ulët të ngarkesës krahasuar me planet alternative.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës