Ushtria kineze tha se ka përfunduar detyrat rreth Tajvanit, por se po vazhdon me patrulla

FOTO : Ushtria Popullore Kineze | EPA-EFE/PAVEL GOLOVKIN / PISHINË

Ushtria e Republikës Popullore të Kinës tha sot se ka përfunduar "detyrat e ndryshme" të planifikuara rreth Tajvanit, por do të vazhdojë me patrullimet e përditshme.

Ai shihet si një sinjal për një fund të mundshëm të manovrave ushtarake në shkallë të gjerë që Pekini nisi menjëherë pas vizitës së Kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan. Nancy Pelosi të Tajvanit, të cilin Kina e konsideron territorin e saj.

Stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit përfshinin teste të raketave balistike, disa prej të cilave fluturuan mbi kryeqytetin Taipei, si dhe sulme ajrore të simuluara dhe ulje detare.

Ushtria kineze tha në një deklaratë të shkurtër se në operacionet rreth Tajvanit, "të gjitha detyrat janë përfunduar me sukses dhe aftësitë e integruara luftarake janë testuar në mënyrë efektive".

Në të njëjtën kohë, deklarata shtoi se ushtria "do të monitorojë ndryshimet në situatën në ngushticën e Tajvanit, do të vazhdojë stërvitjen dhe përgatitjet për luftë, do të organizojë patrulla të rregullta në ngushticë dhe do të mbrojë me vendosmëri sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial".

Marina kineze ishte aktive edhe pasditen e sotme në pjesën qendrore të ngushticës së Tajvanit, e cila u drejtua edhe nga avionë luftarakë.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se 17 avionë luftarakë kinezë fluturuan mbi vijën qendrore midis dy vendeve sot.

Video e ditës