Kina me një mesazh të ashpër për SHBA: Nëse kaloni vijën tonë të kuqe, do të pasojë një përgjigje e ashpër

Presidenti kinez Xi Jinping tha kolegut amerikan Joe Biden se çështja e Tajvanit është një vijë e kuqe në marrëdhëniet midis Pekinit dhe Uashingtonit. Këtë, ndër të tjera, e ka deklaruar presidenti kinez Xi gjatë një takimi të fundit në margjinat e samitit të G20 në Indonezi, njofton uebfaqja e Ministrisë së Punëve të Jashtme kineze.

“Udhëheqësi kinez e ka bërë të qartë se çështja e Tajvanit është interesi kryesor i Kinës, baza politike dhe një vijë e madhe e kuqe që askush nuk mund ta kalojë”, thuhet në deklaratë.

Situata rreth Tajvanit po përshkallëzohetShae në fillim të gushtit, pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, vizitoi ishullin.

Video e ditës