Kina propozoi katër parime për të zgjidhur situatën në Ukrainë

Deti Jeeping/ Foto EPA-EFE/BAY ISMOYO / PISHINË

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, në takimin e sotëm me kancelarin gjerman Olaf Scholz propozoi katër parime për të parandaluar përhapjen e krizës në Ukrainë dhe për të vendosur paqen sa më shpejt të jetë e mundur.

- Prioriteti i parë duhet të jetë mbështetja e paqes dhe stabilitetit, duke u përmbajtur nga kërkimi i qëllimeve egoiste. Së dyti, duhet të qetësojmë situatën dhe të mos i hedhim benzinë ​​zjarrit. Së treti, ne duhet të krijojmë kushte për rivendosjen e paqes dhe të përmbahemi nga përshkallëzimi i mëtejshëm i tensioneve. Së katërti, ne duhet të zvogëlojmë ndikimin negativ në ekonominë botërore dhe të përmbahemi nga minimi i stabilitetit të industrisë globale dhe zinxhirëve të furnizimit, tha Xi.

Ai theksoi se për të arritur qëllimet është e nevojshme që të gjitha palët të punojnë së bashku për të vendosur paqen sa më shpejt të jetë e mundur.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës