Kina ka paralajmëruar Britaninë të mos dërgojë ministrat e saj në Tajvan

Flamuri kinez/ Foto EPA-EFE/MARK R. CRISTINO

Ministria e Jashtme e Kinës tha sot se Britania duhet të ndërpresë të gjitha format e komunikimit zyrtar me Tajvanin.

Reagimi i ministrisë vjen pasi u njoftua se ministri britanik Greg Hands synon të vizitojë ishullin në fjalë.

"Autoritetet tajvaneze duhet të ndalojnë bashkëpunimin me fuqitë e huaja," tha Zhao Lijian, një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Kinës, citohet të ketë thënë nga Reuters.

Si kujtim, Sekretari Britanik i Tregtisë Greg Hands tha se ai synon të vizitojë Tajvanin këtë javë për bisedime tregtare dhe të takohet me Presidentin Tsai Ing-wen.

"Vizita personale në Tajvan tregon qartë përkushtimin e Mbretërisë së Bashkuar për të forcuar lidhjet tregtare MB-Tajvan. Ashtu si Britania, Tajvani është një ithtar i tregtisë së lirë dhe të ndershme”, tha zyra e tij në një deklaratë.

Hands njoftoi se ai do të takohet edhe me Ministrin e Tregtisë së Tajvanit, Wang Mei-Hua.

Video e ditës