Kina mundi Tajvanin në ofertën për marrëdhënie me Hondurasin

Flamujt e Hondurasit dhe Tajvanit ende fluturojnë krah për krah jashtë Ministrisë së Punëve të Jashtme në Taipei - foto EPA nga David Chang

Ministri i Jashtëm Reina theksoi se Hondurasi nuk kishte zgjidhje tjetër, pasi vendi i tij ishte "i thellë në sfida financiare", duke përfshirë një borxh prej 600 milionë dollarësh ndaj Tajvanit.

Ministri i Jashtëm i Hondurasit po viziton Pekinin për të rivendosur lidhjet diplomatike me Kinën, duke ndërprerë lidhjet politike dekada me Tajvanin.
Burime në Tegucigalpa konfirmuan informacionin se ministri i Jashtëm Eduardo Enrique Reina udhëtoi në Kinë "për të promovuar vendosjen e marrëdhënieve diplomatike".
Duke reaguar ndaj ndryshimit diplomatik, Taipei njoftoi mbrëmë se autoritetet e Hondurasit, edhe pse tashmë kishin 600 milionë dollarë borxh, kishin kërkuar 2,5 miliardë dollarë të tjera ndihmë për të rifilluar marrëdhëniet me Tajvanin.

Kreu i diplomacisë Reina konfirmoi shumën, por vuri në dukje se Tegucigalpa nuk po kërkonte një "donacion", por një "mekanizëm për rifinancim", domethënë "blerje të borxhit të Hondurasit".

Hondurasi është ndër 14 vendet në botë që mbajnë marrëdhënie diplomatike me Taipein, duke e izoluar atë nga Pekini, i cili e sheh Tajvanin si një territor të shkëputur kinez që duhet të ribashkohet. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin tha se "Pekini mirëpret iniciativën pozitive të qeverisë së Hondurasit për të ndërtuar marrëdhënie dhe është i gatshëm t'i zhvillojë ato mbi bazën e barazisë dhe respektit të ndërsjellë".

Agjencia Qendrore e Lajmeve të Tajvanit raportoi se më 13 mars, ministri Reina kërkoi 2,5 miliardë dollarë mbështetje në një letër drejtuar Ministrisë së Punëve të Jashtme të Tajvanit. Vetëm një ditë më vonë, përpara se Taipei t'i përgjigjej letrës, presidentja e Hondurasit Xiomara Castro njoftoi në Twitter se ajo kishte udhëzuar ministrin Reina të "kërkonte hapjen e marrëdhënieve zyrtare" me Kinën, por jo se Hondurasi zyrtarisht po i ndërpret lidhjet me Tajvanin.

Reina hodhi poshtë vetëm detajet e raportit. Ai vuri në dukje se ai kishte "kërkuar gojarisht fonde nga Tajvani shumë herë për mekanizmin e rifinancimit" dhe se ai e kishte dërguar letrën një javë më parë. Ai theksoi se Hondurasi nuk kishte zgjidhje tjetër, sepse vendi i tij është “deri në fyt në sfidat financiare”, duke përfshirë edhe borxhin prej 600 milionë dollarësh ndaj Tajvanit. Reina u ankua se "normat e interesit ishin shumë të larta dhe po mbytën Hondurasin".

Përballë mosmarrëveshjes së borxhit, zëvendësministri i Jashtëm Tien Chung-kwang theksoi se Tajvani "nuk do të heqë dorë lehtësisht nga përpjekjet e tij për të ruajtur marrëdhëniet me Hondurasin". Ai përsëriti paralajmërimin e tij për Hondurasin "të mos besojë në premtimet boshe" nga Kina, por i tha asaj se "Taipei nuk do të ofrojë me Pekinin".

Kreu i diplomacisë, Joseph Wu, tha dje se "situata me Hondurasin nuk është e mirë".

– U thamë se borxhi i tyre mund të riprogramohet. Pala tjetër kërkoi një çmim shumë të lartë, por Tajvani nuk do të përfshihet në një konkurrencë me Kinën në diplomacinë e dollarit - tha Wu, pa përmendur shumën.

Duke cituar një "burim anonim të njohur me situatën", Reuters raporton se Kina kishte planifikuar të "marrë" Hondurasin në gjysmën e dytë të vitit, por "ka përshpejtuar aktivitetet për të përfunduar punën deri në fund të kësaj jave, përpara Presidentit Tajvanez. Tsai Ing-Wen për të vizituar Guatemalën dhe Belizen, vendet e tjera të Amerikës Latine që kanë marrëdhënie me Taipein.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës