Kina vazhdon stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit

Ushtria Tajvaneze
Ushtria Tajvaneze / EPA / RITCHIE B. TONGO

Ushtria e Kinës ka njoftuar stërvitje të reja ushtarake në detet dhe hapësirën ajrore rreth Tajvanit, një ditë pas përfundimit të planifikuar të stërvitjeve të saj më të mëdha deri më tani, në shenjë proteste kundër vizitës së javës së kaluar në ishull nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Reuters.

Kina ka thënë se do të kryejë stërvitje të fokusuara në operacionet anti-nëndetëse dhe sulmet detare – duke konfirmuar frikën e disa analistëve të sigurisë dhe diplomatëve se Pekini do të vazhdojë të ushtrojë presion mbi mbrojtjen e Tajvanit.

Ministria e Jashtme e Tajvanit e dënoi masën, duke thënë se Kina, e cila pretendon se ishulli vetëqeverisës është i veti, po krijonte qëllimisht kriza. Ai i kërkoi Pekinit të ndalonte veprimet e tij ushtarake.

“Përballë frikësimit ushtarak të krijuar nga Kina, Tajvani nuk do të ketë frikë të tërhiqet dhe do të mbrojë më fort sovranitetin e tij, sigurinë kombëtare dhe mënyrën e jetesës së lirë dhe demokratike”, tha ministria në një deklaratë.

Presidenti i SHBA Joe Biden, në komentet e tij të para publike për Tajvanin që nga vizita e Pelosit, tha se ai nuk ishte i shqetësuar për Tajvanin, por për aktivitetet e Kinës në rajon.

"Jam i shqetësuar se ata po lëvizin aq larg sa janë," u tha Biden gazetarëve në Delaware. "Por unë nuk mendoj se ata do të bëjnë më shumë se sa janë."

Video e ditës