Kina i ka ofruar panda Australisë në një përpjekje për të rritur bashkëpunimin

Panda Wang Wang në Australi/ Foto EPA-EFE/ASANKA RATNAYAKE/

Kryeministri kinez Li Qiang ka ofruar të dërgojë dy panda të reja në Australi gjatë vizitës së tij në kopshtin zoologjik Adelaide.

Pandat e reja do të zëvendësojnë pandat ekzistuese të kopshtit zoologjik, të quajtur Wang Wang dhe Fu Ni, të cilët janë "lajmëtarë miqësorë të marrëdhënieve kino-australiane", tha Li.

Ardhja e Li në Australi për një udhëtim katër-ditor është i pari nga një udhëheqës kinez në shtatë vjet, duke shënuar përmirësimin e lidhjeve midis dy vendeve.

Si Kina ashtu edhe Australia e shohin vizitën si çelës për zgjidhjen e çështjeve të pazgjidhura tregtare dhe konsullore. Li tha se ndërsa Wang Wang dhe Fu Ni do të kthehen në vendlindjen e tyre deri në fund të vitit, ai premtoi se "Kina së shpejti do të sigurojë një palë tjetër panda që janë po aq të bukura, të gjalla, të lezetshme dhe më të reja në Adelaide Park".

Një praktikë që daton nga dinastia Tang, e cila sundoi nga viti 618 deri në vitin 907, diplomacia e pandave ose dërgimi i pandave si dhurata diplomatike, ka qenë prej kohësh një instrument i përpjekjeve diplomatike të Kinës.

Kina po kërkon të rrisë ndikimin e saj në Paqësorin Jugor, duke zgjeruar sigurinë dhe lidhjet ekonomike me shtetet ishullore që janë historikisht aleate me
Australia.

Kjo ka qenë një pikë tensioni midis kombeve për vite me radhë, por marrëdhëniet dypalëshe arritën në pikën e ulët kur ish-kryeministri australian Scott Morrison bëri thirrje për një hetim ndërkombëtar në vitin 2020 mbi origjinën e pandemisë Covid në Kinë. Pekini u përgjigj duke vendosur tarifa të larta, duke përfshirë verën australiane.

Mikpritësit australianë të Lee-t e çuan gjithashtu në një punishte vere gjatë vizitës së tij – një kujtim i dukshëm se Pekini kohët e fundit hoqi tarifat për verën. Me mbërritjen e tij në kopshtin zoologjik Adelaide të shtunën, Lee paralajmëroi një shkrirje në përçarjen diplomatike.

"Respekti i ndërsjellë, gjetja e bazës së përbashkët duke ruajtur dallimet dhe bashkëpunimi reciprokisht i dobishëm janë çelësi i një marrëdhënieje," tha Lee.

Por ndërsa lidhjet midis vendeve duket se po përmirësohen pasi Partia Laburiste mori pushtetin në Australi në vitin 2022, dallimet mbeten ende.

Këto përfshijnë heqjen e barrierave të mbetura tregtare dhe lirimin e blogerit australian të burgosur Yang Hengjun, i cili u arrestua në aeroportin e Guangzhou në 2019. Lee do të jetë sot në Canberra për një takim me kryeministrin australian Anthony Albanese. Albanese pritet të hapë çështjen ndaj Young, i cili u dënua me vdekje me kusht për akuzën e spiunazhit në shkurt.

Ndërsa Lee angazhohet në tregtinë dhe diplomacinë e pandave në Australi, mbështetësit e Yang lëshuan një deklaratë të dielën duke thënë se Gjykata e Lartë e Pekinit kishte shqyrtuar dhe mbështetur vendimin e gjykatës më të ulët.

"Shqetësimi ynë më i menjëhershëm është se kushtet mjekësore të Young mbeten serioze dhe të pazgjidhura." Ne i bëjmë thirrje kryeministrit Albanese që të shfrytëzojë takimin e tij me Kryeministrin Li Chiang për të kërkuar drejtpërdrejt lirimin e Yang me kusht.”

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës