Kievi vendosi sanksione ndaj industrisë bërthamore ruse

Flamuri i Ukrainës / Foto MANDEL NGAN / AFP / Profimedia

Ukraina ka vendosur sanksione ndaj industrisë bërthamore të Rusisë për 50 vitet e ardhshme, sipas një dekreti të nënshkruar nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Këto masa janë të drejtuara ndaj 200 kompanive dhe organizatave ruse, dhe njëra prej tyre është agjencia shtetërore ruse Rosatom, për të cilën "Kyiv Independent" shkruan se po menaxhon në mënyrë të paligjshme termocentralin bërthamor të Zaporozhjes.

Gazeta e Kievit shton se Rusia e përdori centralin "për shantazh bërthamor".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës