Kievi ka vendosur sanksione ndaj 185 kompanive dhe individëve që mbështesin Moskën

Zelensky/ Foto APAIimazhe / Editoriali i Shutterstock / Profimedia

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka vendosur sanksione ndaj 185 kompanive dhe individëve që mbështesin luftën 12-mujore të Rusisë.

Kompanitë dhe biznesmenët që transportojnë pajisje ushtarake me hekurudhë në emër të "shtetit agresor" do të ndëshkohen, tha Zelenski në fjalimin e mbrëmjes me video. Ai shtoi se prona e konfiskuar do të përdoret për të mirën e mbrojtjes së Ukrainës në luftë.

Janë 182 kompani në listën e sanksionuar, përfshirë ato bjelloruse që ndihmojnë Rusinë me dërgesa dhe tre persona fizikë.

Zelensky tha gjithashtu se Ukraina po punon që vendet e tjera të bllokojnë asetet e këtyre kompanive dhe individëve. Ai falënderoi gjithashtu "të gjithë ata që ndihmojnë në forcimin e sanksioneve kundër Rusisë", si dhe hetuesit që zbulojnë dhe ndjekin penalisht shmangien e sanksioneve ruse.

Në qytetin Kostiantinyka në rajonin e Donetskut, tre persona u vranë dhe 14 u plagosën në sulmet me raketa ruse në ndërtesat e banimit të shtunën, tha Zelensky.

Duke folur për perspektivën e ndihmës ushtarake nga Perëndimi, presidenti theksoi se Ukraina ka nevojë urgjente për raketa me rreze më të gjatë për të zmbrapsur sulme të tilla.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës