Kiev: Sulm i suksesshëm në bazën ajrore ruse në Krime

Një bazë ushtarake po digjet në Krime / Foto: Nuk furnizohet / WillWest News / Profimedia

Shërbimi i sigurisë dhe marina e Ukrainës nisën një sulm gjatë natës në bazën ajrore Saki në Krime, duke shkaktuar "dëmtime serioze" mbi ushtarët rusë, sipas një burimi të inteligjencës ukrainase.

Në të njëjtën kohë, ushtria ruse njoftoi se kishte shkatërruar 19 dronë ukrainas mbi Krime dhe Detin e Zi, por nuk dha detaje për viktima apo dëme.

Gjatë natës, forcat ruse të mbrojtjes ajrore rrëzuan dy dronë që synonin objektet e karburantit dhe energjisë në rajonin Oryol të Rusisë qendrore, njoftoi guvernatori Andrei Klitschko në Telegram.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës