Kievi pretendon se forcat ruse qëlluan mbi ushtarët ukrainas që donin të dorëzoheshin

Ushtarët ukrainas/ Foto EPA-EFE/Andrzej Lange POLONIA JASHTË

Autoritetet ukrainase akuzuan sot ushtrinë ruse se ka qëlluar mbi ushtarët ukrainas që donin të dorëzoheshin. Një hetim ka nisur nga Prokuroria e Ukrainës dhe në internet është publikuar një video që tregon ushtarët rusë duke qëlluar ushtarë ukrainas të paarmatosur, raporton Ukrinform.

Autenticiteti i videos dhe rrethanat në të cilat është regjistruar ende nuk janë konfirmuar. Sipas informacioneve fillestare, ngjarja ka ndodhur në afërsi të fshatit Stepovo, në rajonin e Pokrovsk, që përfshin Avdijevka dhe zonat përreth.

Komisioneri për të Drejtat e Njeriut në Parlamentin e Ukrainës Dmytro Lyubinets tha se ai do t'i bëjë thirrje Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe Kombeve të Bashkuara për të regjistruar një tjetër krim lufte të kryer nga Federata Ruse - ekzekutimin e mbrojtësve të paarmatosur ukrainas që donin të dorëzoheshin.

Videoja u shfaq për herë të parë të shtunën në DeepState, një kanal Telegram ukrainas, dhe postimi thoshte se pamjet vinin nga linjat e frontit pranë Avdiyevka, ku luftime të ashpra janë zhvilluar javët e fundit.

Kremlini zyrtar i mohon këto akuza.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës