Kiev: Predhat ruse dogjën ndërtesat e banimit dhe një spital në Vovchansk

Foto: Twitter

Në granatimet e sotme ruse të Ukrainës, u goditën disa objektiva civilë, u shkaktua zjarr në një spital dhe pesë ndërtesa banimi u shkatërruan në qytetin e Vovchansk, njoftuan sot autoritetet lokale.

Në të njëjtën kohë, zyrtarët ukrainas raportuan se Moska po vendoste trupa në rajonet lindore përpara asaj që Kievi dyshon se është një ofensivë e re në përvjetorin e fillimit të pushtimit.

Shërbimi për situata emergjente në rajonin verilindor të Kharkiv tha se mbrëmë gjatë granatimeve të qytetit Vovchansk, disa ndërtesa banimi dhe një spital u dogjën. Nga zjarri nuk pati viktima.

Vovchansk është në rajonin e Kharkiv, i cili u pushtua nga Rusia në fillim të pushtimit dhe u rimor nga Ukraina në një kundërofensivë vitin e kaluar. Ukraina pret që Rusia mund të përpiqet të rifitojë territorin që humbi në atë kundërsulm.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se Moska po përqendronte përpjekjet e saj pranë qyteteve Liman, Bakhmut, Avdiivka dhe Novopavlivka në rajonin lindor të Donetskut, si dhe pranë Kupyansk në rajonin e Kharkiv.

Në rajonin e Donetskut, forcat ruse vazhduan të bombardojnë Vuledar, një qytet minierash që ishte një nga objektivat kryesore të Moskës, tha zyra e presidentit ukrainas.

Guvernatori i provincës Donetsk, Pavlo Kirilenko, njoftoi se Rusia kishte vendosur një numër të madh të trupave të saj në zonë në ditët e fundit. - Transferimi i njësive të ushtrisë ruse bëhet rreth orës. Granatimet ruse po rriten, presioni rus po rritet çdo ditë, tha Kirilenko.

Sekretari i Përgjithshëm i KB Antonio Guterres mbrëmë ai shprehu shqetësimin për intensifikimin e konfliktit me afrimin e fundit të dimrit dhe shtoi se "perspektivat për paqe po zvogëlohen" dhe "shanset për përshkallëzim të mëtejshëm dhe gjakderdhje po rriten".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës