Kiev: Rusia po rekruton gra të dënuara nga territoret e okupuara të Ukrainës

Alexander Yermochenko

Forcat ruse në Ukrainë po rekrutojnë të dënuar nga kolonitë penale në rajonet e pushtuara të Ukrainës për të ndihmuar në aktivitetet e tyre ushtarake, sipas një raporti ushtarak ukrainas.

“Për të kompensuar humbjet në fuqi punëtore, armiku po përpiqet të tërheqë gratë e dënuara për të marrë pjesë në luftë. Brenda një jave, pushtuesit rekrutuan rreth 50 gra nga kolonia penale e qytetit Snizhne, në zonën e pushtuar përkohësisht të rajonit Donetsk. Morëm informacione se ata janë dërguar për stërvitje në territorin e Federatës Ruse”, thuhet në raportin e ushtrisë ukrainase, raportuar nga “Sky News”.

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelenski deklaroi se situata në frontin në lindje të vendit po përkeqësohet dhe se Rusia "po hedh gjithnjë e më shumë trupa në luftë".

“Më është dashur shpesh të them se situata në front është e vështirë dhe se po bëhet më e vështirë. .. Ata investojnë gjithnjë e më shumë nga forcat e tyre për të thyer mbrojtjen tonë. Tani është shumë e vështirë në Bakhmut, Vuledar, Liman dhe rrugë të tjera”, tha Zelenski në fjalimin e tij.

Beteja të përgjakshme për tre qytete, Zelensky akuzoi Rusinë se "hedh gjithnjë e më shumë trupa në luftë"

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës