Kievi nuk do të angazhohet në negociata të drejtpërdrejta me Moskën, duke kërkuar ndërmjetës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky/EPA

Kievi nuk do të angazhohet në negociata të drejtpërdrejta me Rusinë, por po punon për të ndërtuar një koalicion ndërmjetësuesish për të ndihmuar në përfundimin e luftës në Ukrainë, thanë zyrtarët ukrainas në një samit të paqes në fundjavë, në të cilin Rusia nuk ishte e ftuar. "Politico". 

“Rusia nuk është këtu, sepse nëse Rusia do të ishte e interesuar për paqen, nuk do të kishte luftë”, tha Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë takimit të parë plenar të samitit.

Ka shpresë në Kiev se një koalicion i gjerë, duke përfshirë përfshirjen e disa vendeve pro-ruse, mund të shtyjë formulën e paqes prej 10 pikash të Zelensky dhe në një moment të jetë në gjendje të detyrojë Moskën t'i japë fund luftës.

"Ky është një samit hyrës që synon të bashkojë vendet që janë të gatshme të veprojnë për të sjellë një paqe të drejtë në Ukrainë," u tha gazetarëve në samit Igor Zhovkva, nënkryetari i zyrës presidenciale të Ukrainës.

Sipas Zhovkva, ukrainasit duan të përfshijnë vendet që mbajnë marrëdhënie me Rusinë, sepse ata mund të ndikojnë në Moskë në promovimin e propozimeve të paqes të Ukrainës.

“Gjatë këtij takimi të parë, ne vendosëm të fokusohemi në tre elementë nga 10 – sigurinë bërthamore, sigurinë ushqimore dhe kthimin e popullit tonë në Rusi – sepse sot shumica e komunitetit botëror është i bashkuar rreth këtyre treve”, tha Zhovkva.

Megjithëse Kina, vendi kryesor që ka njëfarë ndikimi mbi Rusinë, nuk mori pjesë në samit, tha Zhovkva, Ukraina ende shpreson të përfshijë Pekinin në një moment.

“Vendet e tjera gjithashtu kanë mjete për të ndikuar në Rusi që mund t'i përdorin. Qëllimi i komunitetit botëror do të jetë privimi i Rusisë nga mjetet e agresionit në të gjitha sferat. Në fund të fundit, agresioni rus vazhdon jo vetëm në fushën e betejës”, tha Zhovkva, duke pretenduar se nuk mund të jepte detaje sepse do të ndihmonte Rusinë të prishte planet e Ukrainës.

Por pjesëmarrësit në seancën e parë plenare të shtunën ranë dakord se Rusia në një moment duhet të përfshihet në procesin e paqes. Presidenti rus Vladimir Putin të premten lëshoi ​​një grup të ri kërkesash që synojnë t'i japin fund konfliktit, të cilin Moska e filloi me pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022. Kievi hodhi poshtë propozimet e Putinit, të cilat përfshinin një ultimatum drejtuar Ukrainës për të hequr dorë nga katër rajone.

“Ne kemi një plan paqeje ukrainas para nesh dhe Rusia kohët e fundit ka ndarë disa kushte. Secila palë i sheh hapat e tjetrës si vazhdimësi e përpjekjeve ushtarake”, tha ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan.

Ai përmendi gjithashtu Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi si një sukses diplomatik sepse përfshiu Rusinë dhe Ukrainën dhe siguroi parashikueshmëri për të dy vendet.

“Mund të mësohet shumë nga ky shembull”, tha Fidan.

Megjithëse Moska u ankua se marrëveshja e grurit ishte e padrejtë dhe përfundimisht u tërhoq nga ajo në verën e vitit 2023, Ukraina më vonë rindërtoi vetë rrugën e eksportit të Detit të Zi, duke shkatërruar në mënyrë metodike flotën ruse që kishte bllokuar më parë portet ukrainase.

Kievi shpreson se Arabia Saudite do të jetë nikoqire e samitit të ardhshëm të paqes për Ukrainën, pasi është në pozitë të mirë për të ndihmuar angazhimin e Pekinit dhe ka marrëdhënie të mira me Rusinë. Data dhe termat e asaj konference ende nuk janë caktuar.

“Zelensky bëri një vizitë të paparalajmëruar në Arabinë Saudite në minutën e fundit para samitit në Zvicër dhe në minutën e fundit i bindi sauditët, të cilët nuk planifikonin të vinin në Burgenstock, të ndryshonin mendje”, tha Zhovkva.

“Shpresojmë që ky samit të na japë bazën për një rrugë politike për zgjidhjen e konfliktit. Ne kemi treguar gatishmërinë tonë për ta zbutur atë sa më afër një zgjidhjeje. “Çdo proces i besueshëm do të ketë nevojë për pjesëmarrjen e Rusisë”, tha Princi Faisal bin Al Saud, ministri i jashtëm saudit, gjatë një takimi të shtunën.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës