Kiev: Moska kërcënon të hedhë në erë termocentralin bërthamor Zaporozhye

Centrali bërthamor i Zaporizhia
Centrali bërthamor Zaporozhye / Foto: EPA-EFE / SERGEI SUPINSKY epa Koleksioni Historik i dixhitalizuar në 2012 si pjesë e projektit EURO-Photo

Rusia po shantazhon hapur të gjithë botën dhe po kërcënon të hedhë në erë termocentralin bërthamor të Zaporozhye, pretendon agjencia shtetërore e Ukrainës bërthamore Energoatom.

Sipas autoriteteve ukrainase, trupat ruse vendosën eksplozivë në njësitë energjetike të termocentralit bërthamor.

Agjencia citoi gjeneralin Valery Vasiliev, kreu i forcave të mbrojtjes bërthamore, kimike dhe biologjike të Rusisë, të ketë thënë se "do të ketë ose tokë ruse ose një shkretëtirë të djegur".

– Siç e dini, ne kemi minuar të gjitha objektet e rëndësishme të termocentralit bërthamor të Zaporozhye. Dhe këtë nuk ia fshehim armikut. Ne i paralajmëruam ata. Armiku e di që termocentrali do të jetë ose rus ose i askujt. Ne jemi të përgatitur për pasojat e këtij hapi. Dhe ju, luftëtarë, duhet të kuptoni se nuk do të ketë kohë tjetër. Nëse vjen urdhri më i vështirë, duhet ta zbatojmë me nder!, gjoja ishin fjalët e Vasiliev.

Forcat ruse kapën termocentralin bërthamor në Ukrainën juglindore në fillim të marsit, por ai ende operohet nga teknikë ukrainas.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, kërkoi sot që inspektorëve ndërkombëtarë t'u jepet akses në objektet në Zaporizhia.

- Çdo sulm në një central bërthamor është vetëvrasje, theksoi Guterres në një konferencë shtypi në Japoni.

Video e ditës