Kiev: Kremlini e mori Bjellorusinë si peng bërthamor

Arkivi

Rusia e ka marrë Bjellorusinë si “peng bërthamor”, gjykoi sot Kievi, pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi vendosjen e armëve bërthamore në territorin bjellorus.

“Kremlini e ka marrë Bjellorusinë si peng bërthamor”, shkroi në Twitter Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Ukrainës, Oleksiy Danilov.

Ai shtoi se ky vendim është "një hap drejt destabilizimit ndërkombëtar të vendit".

Putin ka kërcënuar se do të përdorë predha të uraniumit të varfëruar në Ukrainë nëse Kievi i merr ato nga Perëndimi.

Ai shtoi se Moska do të vendosë armë bërthamore "taktike" në territorin e aleatit të saj Bjellorusi, një vend që ndodhet në derën e Bashkimit Evropian.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës