Kiev: Kharkiv është sërish objektivi i granatimeve ruse

Kharkov / Foto: EPA-EFE / SERGEY KOZLOV

Qyteti lindor i Ukrainës, Kharkiv, u godit nga disa raketa ruse, thanë autoritetet gjatë natës dhe të paktën një person u plagos.

"Okupatorët goditën Kharkivin gjashtë herë," shkroi në Telegram Oleg Sinegubov, kreu i administratës ushtarake rajonale, duke theksuar se një person i plagosur u trajtua në vend.

Rajonet Kholodnohirsky dhe Shevchenkovskyi u goditën, shtoi Sinegubov, duke specifikuar se sipas informacionit fillestar, bëhej fjalë për raketa S-300.

"Ndërtesat e banimit u dëmtuan," tha Sinegubov.

Kryetari i bashkisë së Kharkiv, Igor Terekhov, numëroi "të paktën pesë goditje", duke përmendur një të plagosur.

Përveç kësaj, një minierë qymyri e vendosur në Toretsk, në veri të qytetit lindor të Donetsk, u sulmua gjithashtu dje pasdite, tha Ministria e Energjisë e Ukrainës.

Një person që punonte në vend u plagos dhe u dërgua në spital, tha ministria, duke raportuar "dëme të konsiderueshme".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË