Kievi i kërkon Varshavës të ndëshkojë ata që qëndrojnë pas hedhjes së grurit ukrainas

Oleksandr Kubrakov / Foto EPA-EFE/Chris J. Ratcliffe

Kievi i ka bërë thirrje Varshavës që të ndëshkojë ata që janë përgjegjës për derdhjen e grurit të Ukrainës në kufi gjatë fundjavës, tha të hënën zëvendëskryeministri Oleksandr Kubrakov.

Rreth 160 ton grurë ukrainas u shkatërruan në një stacion hekurudhor polak gjatë protestave, në atë që një zyrtar i lartë ukrainas tha të dielën, një akt "mosndëshkimi dhe papërgjegjshmërie".

“Ata që dëmtuan grurin ukrainas duhet të gjenden, të neutralizohen dhe të ndëshkohen. Dy shtete evropiane miqësore, të civilizuara janë të interesuara për këtë”, ka shkruar Kubrakov në X.

Fermerët polakë që protestojnë ndaj asaj që ata e përshkruajnë si konkurrencë të pandershme nga Ukraina dhe rregulloret mjedisore të Bashkimit Evropian, kanë bllokuar kalimet kufitare me Ukrainën, si dhe autostradat dhe kanë hedhur qëllimisht produktet ukrainase nga makinat hekurudhore.

Incidentet e mëparshme të derdhjes së grurit nga trenat kanë ndodhur në kufirin me Ukrainën javën e kaluar.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyi tha të dielën se ishte e rëndësishme që Ukraina të ruante marrëdhënie të ngushta me Poloninë, por se Kievi ishte gati të mbronte bizneset e dëmtuara nga bllokadat kufitare nga protestuesit polakë.

"Për fat të keq, bllokada vazhdon," tha zëdhënësi i shërbimit kufitar ukrainas Andriy Demchenko në televizion.

“Në total, 2.200 kamionë janë duke pritur në radhë në territorin polak dhe fermerët (polakë) po lëshojnë disa automjete (në total) në orë në të dy drejtimet. Kamionët që vijnë nga Ukraina janë më të bllokuar”, tha ai.

Ukraina tha se bllokada kishte shkaktuar humbje të rënda ekonomike dhe kishte penguar përpjekjet e saj ushtarake.

Ai tha se transporti ndërkufitar ishte rritur për shkak të luftës me Rusinë dhe faktit se rrugët e saj kryesore të eksportit dhe importit përmes Detit të Zi ishin bllokuar.

Fermerët në të gjithë Evropën kanë demonstruar mbi një sërë ankesash, duke përfshirë atë që ata thonë se është konkurrencë e pandershme nga jashtë, veçanërisht Ukraina, pas vendimit të BE-së në vitin 2022 për të hequr dorë nga detyrimet e importit për ushqimin ukrainas përballë luftës me Rusinë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës