KFOR-i kërkon të informohet për veprimet e policisë së Kosovës që mund të ndikojnë në sigurinë rajonale

Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, në një deklaratë me rastin e aksionit të djeshëm të policisë së Kosovës, i cili rezultoi me mbylljen e gjashtë degëve të “Bankës së Kursimeve Postare” serbe në veri të vendit, tha se pret me kohë. konsultime nga Policia e Kosovës lidhur me veprime të tilla në të ardhmen.

KFOR-i thotë se për operacionin janë njoftuar pak para fillimit të tij, ndërsa theksojnë se në operacion nuk është përfshirë asnjë personel i misionit.

“KFOR-i është njoftuar pak para fillimit të aksionit të institucioneve në Kosovë kundër degëve të “Banka Poshtenska štedilnica” që ndodhen në komunat veriore Severna Mitrovicë, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok. Personeli i KFOR-it nuk ishte i përfshirë në ekzekutimin e këtyre operacioneve. KFOR-i pret konsultime me kohë për çdo veprim të Policisë së Kosovës apo të Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) që mund të ndikojë në sigurinë rajonale”, thuhet në një deklaratë të misionit të NATO-s.

KFOR thotë se vazhdon të mbështesë dialogun Beograd-Prishtinë të lehtësuar nga BE, duke ofruar kornizën e sigurisë të nevojshme për përparimin e diplomacisë.

“Kjo është mënyra e vetme për të zgjidhur çështjet e hapura dhe për të arritur zgjidhje që respektojnë të drejtat e të gjitha komuniteteve. KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të siguruar një mjedis të qetë dhe të sigurt për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme. KFOR-i është përgjigja e tretë e sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe Misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), me të cilët punojmë në koordinim të ngushtë, tha KFOR-i.

Veprimi i djeshëm i policisë së Kosovës është vlerësuar si veprim i njëanshëm që mund të sjellë tensione nga SHBA, Bashkimi Evropian, Britania e Madhe, OSBE-ja e të tjerë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës