Kavadari sonte po merr frymë me vështirësi, i ndotur edhe në Manastir, Lisicë, Strumicë

Ndotja e ajrit në Shkup / Foto: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Ajri në Kavadar sonte është më i ndotur në krahasim me qytetet e tjera të vendit me 226 mg/m3 të matur, që nënkupton 4-fishim të grimcave PM10 në ajër nga niveli i lejuar (50 mg/m3).

Më pas vjen Manastiri me 179 mg/m3, Kërçova me 176 mg/m3 dhe Lisica e Shkupit me 165 mg/m3.

Pak më pak të ndotur, por thellë në parametrat e kuq janë Strumica me 164 dhe Gostivari 151 mg/m3 të matur.

foto: Screenshot air.moepp.gov.mk

Ndryshe, grimcat PM10 dhe PM2.5 konsiderohen shumë të dëmshme për trupin e njeriut. Ajri toksik shkaktoi rreth 250.000 vdekje në të gjithë Bashkimin Evropian në vitin 2021, njoftoi Agjencia Evropiane e Mjedisit (EEA).

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës