Kathimerini: Fituesi i zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut këmbëngul ta quajë vendin "Maqedoni"

Hristijan Mickoski, lideri i qendrës së djathtë të opozitës VMRO-DPMNE, feston pas konferencës për shtyp të mërkurën në Shkup. [AP]

Fituesi i zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut dhe kryeministër i ardhshëm, Hristijan Mickoski, insiston që vendi ta quajë “Maqedoni. Ai në një postim në rrjetet sociale ka shkruar “Maqedonia”, njofton lideri i VMRO-DPMNE-së, greke. "Kathimerini". 

“Falenderoj zotin Palmer për mbështetjen e Austrisë për Maqedoninë në rrugën e saj drejt integrimeve evropiane. Marrëdhëniet e shkëlqyera ekonomike mes Austrisë dhe Maqedonisë do të promovohen dhe inkurajohen më tej”, ka shkruar Mickoski, si shkelje e mëtejshme e marrëveshjes së Prespës për emrin e vitit 2018 me Greqinë dhe kushtetutës së vendit të tij, sipas së cilës vendi ballkanik mban emrin Maqedonia e Veriut. , shkruajnë mediat.

Mickoski kohët e fundit tha se do të përdorte termin "Maqedoni" kur i referohej vendit të tij dhe sfidoi Greqinë që të apelonte në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë nëse besonte se marrëveshja e Prespës po shkelej.

Presidentja e sapozgjedhur e Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova, gjithashtu përdori termin "Maqedoni" gjatë inaugurimit të saj, gjë që shkaktoi një grindje diplomatike midis Athinës dhe Shkupit, raportojnë mediat greke.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës