Katari dhe Egjipti planifikojnë bisedime me Hamasin për armëpushim në Gaza

Trazirat e Gazës / Foto EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Katari dhe Egjipti po planifikojnë bisedime me Hamasin për një armëpushim në Rripin e Gazës, njoftuan mediat britanike, duke cituar këshilltarin e sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

Ai këtë e bëri të ditur në margjinat e Konferencës së Paqes në Ukrainë, e cila po mbahet këtë fundjavë në Zvicër.

Sullivan tha se kishte folur me kryeministrin e Katarit Sheikh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani për këtë çështje. Të dy do të zhvillojnë një tjetër bisedë sot në Zvicër, ku po marrin pjesë në konferencën për Ukrainën.

Hamasi mirëpriti propozimin e armëpushimit të bërë nga Shtetet e Bashkuara, por këmbëngul se marrëveshja duhet të garantojë fundin e luftës, një kërkesë që Izraeli e refuzon. Izraeli e përshkroi përgjigjen e Hamasit ndaj marrëveshjes së re të paqes të propozuar nga SHBA si një refuzim të plotë.

Sullivan tha se zyrtarët amerikanë kanë shqyrtuar me kujdes përgjigjen e Hamasit, duke shtuar se ata besojnë se ka ende hapësirë ​​për përparim dhe se hapi tjetër do të jetë që ndërmjetësit e Katarit dhe Egjiptit të bisedojnë me Hamasin.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës