Catalin Carrico dhe Drew Weissman fitues të çmimit Nobel në mjekësi

Catalin Carrico dhe Drew Weissman fituesit e çmimit Nobel në mjekësi / Foto Twitter

Çmimi Nobel në Mjekësi iu dha Catalin Carrico dhe Drew Weissman për zbulimet që mundësuan zhvillimin e vaksinave efektive mRNA kundër Covid.

Thomas Perlman, sekretari i Asamblesë së Nobelit, shpalli çmimin në Stokholm.

Çmimet Nobel kanë një çmim prej 11 milionë korona suedeze, afërsisht 950.000 euro. Paratë vijnë nga amaneti i krijuesit të çmimit, shpikësit suedez Alfred Nobel, i cili vdiq në 1896.

Çmimet Nobel vazhdojnë me çmimin e fizikës të martën, kimisë të mërkurën dhe letërsisë të enjten. Çmimi Nobel për Paqe do të shpallet të premten, ndërsa çmimi i Ekonomisë më 9 tetor.

Laureatët janë të ftuar të marrin çmimet e tyre në një ceremoni më 10 dhjetor, përvjetorin e vdekjes së Nobelit. Çmimi prestigjioz i paqes ndahet në Oslo, me kërkesë të tij, ndërsa çmimi tjetër mbahet në Stokholm.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës