Kasami kërkon falje për njoftimin me “Tetovo-Albanski Center”, LSDM i ka thënë se ka humbur në hapësirë

Bilal Kasami / Foto - Komuna e Tetovës
Bilal Kasami / Foto - Komuna e Tetovës

Kryetari i Komunës së Tetovës, Bilal Kasami, ka bërë të ditur sot njoftimin e tij në të cilin Ai e quajti Tetovën “shtabin e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut”. – thotë se nuk është “kryeqytet”, siç është raportuar në disa media, por “qendër”.

“Nuk bëhet fjalë për ndonjë “kryeqytet”, por për “qendrën” e shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut. Në postim është shumë e qartë ajo që kemi dashur të themi. Ky është realiteti dhe ata që duan ta abuzojnë, mundohen t’i japin një tjetër drejtim”, thotë Kasami.

Ndërkaq, për tonet nacionaliste në njoftimin e Kasamit reagoi organizata komunale e LSDM-së nga Tetova, nga ku i thanë kryetarit se “nuk ka orientim në hapësirë”.

“Është e pahijshme për një kryetar komune që merr rrogën nga paratë e banorëve të Tatovit, të cilët janë maqedonas dhe shqiptarë dhe turq e serbë, romë e të tjerë, të ndajnë pikëpamje të tilla në favor të një grupi etnik. Kujtojmë kryetarin Kasami se në atë pozitë erdhi falë mbështetjes që i dha VMRO-DPMNE-ja, pra me votat maqedonase. Presim edhe partnerin e tij të koalicionit VMRO-DPMNE që të dënojë qëndrimet e tilla të kryetarit të tyre”, kanë thënë nga partia.

Kryetarët e komunave nga Kosova dhe Serbia në një takim pranë Kasamit: Bashkëpunimi është i rëndësishëm për zhvillimin e turizmit

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës