Kasami ftoi “Zjarrin” dhe Aleancën në frontin e opozitës, ata e refuzuan

Aleanca për Shqiptarët dhe “Grupi i Zjarrit” në BDI sot e kanë refuzuar ftesën që u është dërguar nga kryetari i Besës dhe kryetari i Komunës së Tetovës. Bilal Kasami, për t'iu bashkuar një fronti të përbashkët opozitar. AA thotë se ftesa e Kasamit është “përçarëse”.

“Biljal Kasami, Aleanca për Shqiptarët nuk është vetëm një grup parlamentar, nuk është vetëm deputetë dhe aq më pak një grup mercenarësh që ju i quani kontakte me anëtarësinë e Aleancës për Shqiptarët. AA është një strukturë e tërë politike me hierarkinë dhe strukturën e saj politike që shtrihet në çdo qytet, fshat, lagje, nga Likova deri në Manastir. Nga mosha juaj e vogël si politikan nuk presim që të dalin fjalë të mëdha, por vetëm fjalë me mesazhe përçarëse dhe të thuash që nuk je gati për gjëra të mëdha”, deklaruan Grupi Parlamentar i Aleancës për Shqiptarët.

I Dërguari i Besës, Fadil Zendeli, thotë se fronti opozitar nuk është vetëm i dy partive Besa dhe Alternativa, por është i hapur për të gjithë deputetët, organizatat joqeveritare dhe ekspertët që duan ndryshime në skenën politike shqiptare. Sipas tij, Aleanca tashmë e ka përcaktuar rrugën e saj.

“Ka qenë qëllimi i mirë i presidentit Kasami që ky grup opozitar të jetë sa më i gjerë, por në realitet kryetari i Aleancës paraprakisht ka deklaruar për shqiptarët se synojnë të kenë lista të përbashkëta me BDI-në. Ndoshta ata zgjodhën rrugën e tyre. Ata për punën e tyre, ne për tonën”, tha Zendeli.

Ftesa e Kasamit vlente edhe për deputetët e të ashtuquajturve “Grupi i Zjarrit”, fraksioni në BDI në pushtet i udhëhequr nga Izet Medziti и Blerim Bexheti. “Zjarri” e ka mirëpritur nismën për një front opozitar, por është përgjigjur se do ta vazhdojnë betejën në BDI. Ndërsa është kështu, thonë ata, bashkëpunimi është i pamundur.

“Ne jemi të interesuar të bashkëpunojmë me ta. Por përderisa pretendojnë se janë pjesë e BDI-së, ky bashkëpunim bëhet disi i pamundur. Ne jemi parti opozitare. Qëllimi ynë është ta çojmë BDI-në në opozitë dhe përderisa ka paqartësi në këtë drejtim, një bashkëpunim i tillë është i pamundur”, ka shtuar Zendeli.

Besa dhe Alternativa javën e kaluar nënshkruan marrëveshjen për pjesëmarrje të përbashkët në frontin opozitar. Dy partitë, të cilat dolën nga një pemë e përbashkët disa vite më parë, tashmë po planifikojnë të formojnë një grup të përbashkët parlamentar në Parlament.

Fronti opozitar i BESA-s dhe Alternativës do të insistojnë në fshirjen e termit 20%

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës