Kandidatët presidencialë janë të etur për të debatuar dhe ngurrojnë të përballen me kamerat

Kandidatët për president: Stevço Jakimovski, Biljana Vankovska, Maxim Dimitrievski dhe Arben Taravari/Foto: Sloboden Pechat/Dragan Mitreski

Shumica e kandidatëve presidencialë u shprehën të indinjuar që nuk pati debat dhe ballafaqim mes të gjithë kandidatëve, si zakonisht, në mënyrë që qytetarët të dëgjonin pikat kryesore të programeve të tyre në një vend, gjë që do t'i ndihmonte ata të bëjnë zgjedhjen e tyre të mërkurën. ditën e votimit. Deri më tani në emision janë përballur publikisht vetëm kandidatët për president Arben Taravari nga Koalicioni Vredi dhe Bujar Osmani nga Fronti Evropian.

- Mungesa e debatit në këtë fushatë presidenciale po ndodh për herë të parë dhe është turp për demokracinë maqedonase. Do të ketë një ndikim serioz në pjesëmarrjen, sepse praktikisht dikush po përpiqet të bëjë jo tërheqëse fushatën dhe zgjedhjen e presidentit. Mendoj se kjo është pjesë e skenarit për zgjedhjen e presidentit në parlament, pra kush është në pushtet do të japë edhe presidentin, pra si rezultat i pazareve partiake-politike, të cilat do të jenë jashtëzakonisht të dëmshme për qytetarët. të Republikës së Maqedonisë, pse presidenti do të jetë zyrë jostabile kur të bjerë qeveria dhe të bjerë presidenti i vendit. Përkundrazi, duhet të kemi funksione stabile, e ai është gjithmonë presidenti i vendit, thotë kandidati i koalicionit "Trima për Maqedoninë" Stevço Jakimovski për "Sloboden Pechat".

– Prisnim që të kishte ndonjë kulm të asaj që bëni ju individualisht në vende të ndryshme me një përballje publike dhe prisnim të paktën dy, një diku në fillim dhe këtë në televizionin kombëtar, që do të ishte sipas definicionit. Ajo që më acaron personalisht është se një nga favoritët thotë nga skena publike se jam gati, gati për një debat, por nuk ka kandidatë. Të thuash se në mesin e gjashtë të tjerëve nuk gjen askënd për t'u ulur, nuk është e saktë, reagon Biljana Vankovska, kandidate nga e majta për presidente të shtetit.

Kandidati për president nga Koalicioni Vredi, Arben Taravari, është ende në pritje të konfirmimit nëse të dielën do të ketë debat në televizionin kombëtar dhe shton se është e sigurt se tashmë kundërshtari Bujar Osmani ka bërë të ditur se nuk do të marrë pjesë.

- Do të ishte mirë sepse ne insistuam që disi të gjendej një takim që të ishim të gjithë bashkë. Tani se si do të jenë saktësisht në debat, nuk e di, por jam gati të përballem me të gjitha argumentet tona, faktet që i kemi në programet tona, thotë Taravari për “Shtypin e Lirë”.

Me buxhete shumë më të vogla, kandidatët për president nga partitë dhe koalicionet më të vogla në opozitë nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të lëvizin në mesin e qytetarëve dhe t'i paraqesin programet e partisë në mënyrë kaq imediate.

- Po bëjmë një fushatë të menjëhershme dhe modeste. Kundërshtarët e tjerë janë në avantazh të madh mediatik. Ata janë në televizione, në reklama, në mitingje dhe ne si subjekt i ri politik jemi në mesin e qytetarëve. Pritja është shumë e mirë dhe kjo më inkurajon shumë si kandidat, sepse mendoj se gjërat në vend mund të ndryshojnë rrënjësisht në këto zgjedhje dhe nuk do të jenë më të njëjtat, thotë kandidati për kryetar të vendit Maksim Dimitrievski nga Lëvizja. te “Sloboden Pechat Për Maqedoninë tonë” (E DI).

Gjatë fushatës parazgjedhore, presidenti aktual dhe kandidati i LSDM-së, Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska Davkova nga VMRO-DPMNE dhe koalicioni, kërkuan debat nga platforma e tubimeve partiake, por deri më tani nuk janë paraqitur debatojnë në një studio televizive edhe pse konsiderohen si favoritë të zgjedhjeve presidenciale, mes të cilave fituesi do të zgjidhet në raundin e dytë të zgjedhjeve të 8 majit, kur do të zhvillohen edhe zgjedhjet parlamentare.

Meqë ra fjala, të dielën në orën 20.15:XNUMX është planifikuar një debat televiziv dyorësh në shërbimin kombëtar të MRT-së.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës