Kanadaja njoftoi sanksione të reja kundër Rusisë për referendumet "të rreme".

Justin Trudeau / Foto EPA-EFE / ODD ANDERSEN / POOL

Kanadaja do të vendosë sanksione të reja kundër Moskës për shkak të referendumeve "të rreme" ruse në katër rajone të okupuara të Ukrainës, tha kryeministri Justin Trudeau.

Kanadaja nuk do t'i njohë kurrë rezultatet e referendumeve apo përpjekjen e Rusisë për të aneksuar ilegalisht territoret e Ukrainës, tha kryeministri kanadez.

“Ne synojmë të vendosim sanksione të reja kundër individëve dhe subjekteve të përfshirë në këtë përpjekje të fundit për të minuar parimet e sovranitetit të shtetit dhe që ndajnë përgjegjësinë për gjakderdhjen e pakuptimtë në të gjithë Ukrainën që po ndodh aktualisht”, tha Trudeau në një deklaratë.

Zyrtarët pro-rusë në rajonet e okupuara të Ukrainës raportuan se shumica e popullsisë votoi për t'u bashkuar me Rusinë në referendumet që Kievi dhe Perëndimi i denoncuan si të rreme.

Referendumet u mbajtën në katër rajone - Donetsk, Luhansk, Zaporozhye dhe Kherson, të cilat përbëjnë rreth 15 për qind të territorit të Ukrainës.

Trudeau shtoi se Kanadaja, së bashku me partnerët dhe aleatët ndërkombëtarë, po punon për të refuzuar bashkërisht "zërat e paligjshëm".

Video e ditës